Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan Chase Başkanı: FED Faiz Politikasında U Dönüşü Yapmadı

JPMorgan Chase International’ın Başkanı Jacob Frenkel, FED'in faiz oranlarını yükseltmeyi durdurma kararının Amerikan para politikasında u dönüşünü temsil etmediğini söyledi. Detaylar aşağıda;
JPMorgan Chase Başkanı: FED Faiz Politikasında U Dönüşü Yapmadı
Yorum

JPMorgan Chase International’ın Başkanı Jacob Frenkel, ABD Federal Rezervi’nin faiz oranlarını yükseltmeyi durdurma kararının –muhtemelen tüm yıl için- Amerikan para politikasında u dönüşünü temsil etmediğini söyledi. Sonuçta FED Çarşamba günü merakla beklenen kararını açıklayarak faiz oranlarını sabit tuttuğunu duyurmuş ve bu yıl daha fazla artırım yapılmayacağını öngörmüştü.

Merkez bankası ayrıca ABD’deki ekonomik büyüme tahminini de düşürerek gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2.1 oranında büyüyeceği yönünde görüş bildirmiş, rakamın geçen yılın yüzde 2.9 büyümesinden ve yüzde 2.3’lük önceki tahmininden düşük olması dikkat çekmişti.

Öte yandan FED’in kolay para politikası duruşu tipik olarak hisse fiyatlarını desteklediği için memnuniyetle karşılanmış ve ilk etapta hisselerde yükseliş yaşanmıştı.

JPMorgan Chase Başkanı Jacob Frenkel: FED Faiz Politikasında U Dönüşü Yapmadı

Ancak yatırımcılar artan bir şekilde merkez bankasının ihtiyatlı ekonomik projeksiyonlarına karşı temkinli davranmaya başlarken sonrasında hisselerdeki yükseliş tersine dönmüştü. İşte bu noktada JP Morgan Başkanı Jacob Frenkel’in açıklamaları dikkat çekti. Çünkü Frenkel, Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu’nda verdiği demeçte, FED’in ekonomik değerlendirmesini yalnızca yakın vade için revize ettiğini söyledi. Kurumun değerlendirmesini orta ya da uzun vadede değiştirdiğine inanmadığını kaydeden Frenkel şu açıklamayı yaptı:

“Diğer bir deyişle FED şöyle söyledi; ‘nereye gittiğimizi değerlendirirken sabırlı olalım, aslıda önümüzdeki yıl belki de daha yavaş bir hızla oranları yükseltmeye devam edeceğimize inanıyoruz.”

JPMorgan Chase Başkanı Jacob Frenkel FED Faiz Politikası Yorumu FED’in değişikliğini bu şekilde yorumladığını belirten Frenkel, bunun bir u dönüşü olmadığını, kurumun aynı yörüngede hızı değiştirdiğini aktardı. 1991 ile 2000 yılları arasında İsrail Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan Frenkel, ayrıca ABD ekonomisi için görünümün geçen yılın sonunda şekil aldığını belirtti. Çünkü Avrupa’da beklenenden daha yavaş toparlanma, küresel ticaret gerilimleri ve yüksek jeopolitik riskler şeklinde ek belirsizlikler ortaya çıkmıştı.

Avrupa’da popülizmin yükselişinin bölge için büyük bir ekonomik tehdit olduğunu dile getiren Frenkel, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışına ve Fransa’daki sarı yelek protestolarına işaret etti. “En çok endişe ettiğim şey Avrupa. Avrupa sadece Brexit’den ibaret değil. Brexit’e ortak olarak Fransa’daki sarı yelek protestoları var ve bunların hepsi küreselleşmenin uzun vadeli etkileri. Yararların herkes tarafından paylaşıldığından emin olmadık. Bu da popülizm için temelleri artırdı” diyen Frenkel, söz konusu yorumlarıyla pek çok uzmanla benzer şeylerden bahsetmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu