Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Powell Toplantı Sonrası Brifingde Trump’ı Kızdırmaktan Kaçınmalı

FED'in bugün başlayacak olan toplantılarının ardından yapılacak brifingde Powell'ın Trump'ı kızdırmaması gerektiği yorumları yapılıyor.
FED Başkanı Powell Toplantı Sonrası Brifingde Trump’ı Kızdırmaktan Kaçınmalı
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell’ın bugünkü brifingde hem piyasaları hem de Beyaz Saray’i karıştırmaktan kaçınması gerektiği için önünde zorlu bir iş olduğu söyleniyor. FED gözlemcileri, başkanın ince bir çizgide yürümek zorunda kalacağını dile getiriyorlar.

Powell’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın öfkesini çekebilecek kadar şahin bir tutum sergilememesi gerektiği vurgulanıyor.

Powell Şahin OlmamalıTrump, Salı günü bir araya gelen FED yetkilileri üzerine yeni bir tweet saldırısı başlatırken, 1 puanlık bir artış ve kantitatif gevşemeye geri dönülmesi çağrısında bulundu.

FED Başkanı Powell’ın, ekonominin gücü ve finansal koşulların son birkaç ay içinde önemli ölçüde geliştiği gerçeği nedeniyle çok huzursuz görünmekten de kaçınmak isteyeceği düşünülüyor. FED’in bugün yapacağı açıklamada, faiz oran politikasında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor, ancak ekonominin geliştiğini ve enflasyonun zayıfladığını söyleyeceği tahmin ediliyor.

Natixis’in Amerika baş ekonomisti Joseph LaVorgna “Eğer Powell işini yaparsa bu hiç iyi olmayacak,” yorumunda bulundu.

Powell'ın İşini İyi Yapması KötüLaVorgna, “Çok fazla kayıtsız kalmamalarının nedeni, hisse senedi piyasasının rekor seviyede olması. Ancak dolardaki güçlenme, zayıf enflasyon ile birleşince onların da şahin olmalarını sağlamayacak,” dedi.

FED politikası şu anda ortada bir yerde bulunuyor. Çünkü FED faiz oranlarını düşürmeyi durdurdu ve daha fazla hamle yapmadan önve ekonomik verileri izliyor. Eğer şahin olsaydı, FED faiz oranlarını yükseltmeye ve eğer güvercin olsaydı politikayı gevşetmeye, faizleri düşürmeye yönelirdi.

Grant Thornton ekonomisti Diane Swonk FED’in finansal piyasaları gözetlemeden kenarda durması gerektiğini söyledi.

FED Kenarda BeklemeliSwonk, “Enflasyonun önümüzdeki aylarda artmaması durumunda ne yapacakları konusunda yeterince yakın bir fikir birliğine varamazlar. Daha sıcak bir ekonomi istemek ve düşük oranların ne kadar düşük fiyatlara maruz kaldığı konusunda haklı olarak kaygılanmak arasında sık bir ipte dolaşıyorlar,” ifadelerini kullandı.

Powell’ın yorumlarının iyi hazırlandığını ve konuya açık olacağını uman Swonk, idarenin hedef aralığının dışında kalması gerektiğini söyledi. Powell’ın FED adaylarına yönelik soruları cevaplamayacağını da sözlerine ekledi. Şu anda Stephen Moore, Herman Cain’in çekilmesinden sonra FED başkanlığına en yakın Trump adayı olarak görülüyor.

Trump, ABD’ye kıyasla Çin’in teşvik programının ne kadar büyük olduğunu söylediği tweetinde FED’i de eleştirmeyi ihmal etmedi.

Trump, FED’in oranları bir miktar indirmesi ve finansal kriz politikası aracı olan nicel hareketliliği kullanması gerektiğini söyledi. BMO’nun döviz stratejisti Jon Hill, “%1’lik bir düşüş ve kantitatif gevşemenin yeniden başlatılması çağrısında bulunmak için bu hamleler, mevcut ekonomik durumdan ziyade büyük bir finansal krizle tutarlı olacaktır,” dedi.

Hill sözlerine, “Bu FED’in oranlarını düşürmediği veya artırmadığı sonucuna varılan kararın önünde siyasi duruş gibi görünüyor,” şeklinde devam etti. Ayrıca FED yetkililerinin hem rekor seviyedeki borsa hem bağımsızlıklarını vurgulama arzusundan dolayı hem de huzursuz olmadıklarına ve Trump’ın daha kolay politika talebinden etkilenebileceklerine benzemediklerine dikkat edeceklerini söyledi.

FED’in çok ciddi bir hamle ya da faiz kesintilerini ekonomik gerilemeye karşı bir sigorta türü olarak kullanma fikri tartışıyor olabileceği de belirtiliyor.

FED Ciddi Bir Hamle Düşünüyor OlabilirBuna karşın fikrin ifadesinde yer almasının muhtemel olmadığı ve Powell sorgulandığı takdirde bunu onaylayamacağına dikkat çekiliyor. Bleakley Advisory Group şirketinden Peter Boockvar, “FED üyeleri Charlie Evans ile Rich Clarida’nın ve bazı yazarların, FED’in sigorta oranının 1995 ve 1998 yıllarında düşük enflasyonun üstlenmesini sağladığını düşünmesi gerektiğine dair konuşmalar oldu,” dedi.

FED gözlemcileri, politikadaki bir değişikliği işaret etmeyeceğini ancak faiz oranlarının her iki yönde de hareket ettirilmesi seçeceğinin olabileceğini söylüyorlar. Boockvar, “Bence çok heyecanlı görünmek istiyorlar. Karşılaştıkları sorun, düşük enflasyona karşı çıkmaya devam etmeleri halinde, gerçekten çok kötü geliyor. Gerçekten demek istedikleri bu değilse onları ısırmaya geri döndüğü yer burasıdır,” ifadelerini kullandı.

FED’in bugünkü brifingde düşük enflasyon konusunu ele alması bekleniyor ve PCE deflatörü Mart ayında yaklaşık %1,5 olarak açıklandı.

FED Faize OdaklanacakFED şu anda yüzde 2’yi hedefleyen enflasyonu nasıl değerlendirdiğini gözden geçirmeyi planlıyor. Böylece enflasyon hakkındaki herhangi bir yorum potansiyel olarak piyasada hareketlilik yaratabilir. Ayrıca fazla fonların faiz oranlarında teknik bir indirim yapılabilir ve federal fon oranını düşürmek için 5 baz puanlık indirim açıklanabilir.

Citigroup para birimi stratejistleri, etkin federal fon oranının FED’in hedef aralığının üst kısmına doğru ilerlemesine rağmen teknik düzeltmeyi yapabileceğini söylediler.

Yayımladıkları raporda, “Yukarı doğru kayma geçici ve veri ödemeleriyle ilgili olabilir. FED daha sonra kesmeyi bekleyebilir. ilave rezervler üzerindeki faiz oranı (IOER) kesinti olasılığına dair çok az görünürlük var, ancak yakın tarihte Powell, beklemek için güçlü bir neden olmadığında değişiklik yapmaya karar verdi, bu nedenle zayıf temel durumumuz IOER kesiminin bu noktada gerçekleşmesidir,” ifadelerine yer verdiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu