Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Tüketici Fiyatlarının Hızlı Düşüşü Deflasyon Korkularını Canlandırdı

Japonya'da uzunca bir süre hakim olan deflasyona yönelik korkular, bugün açıklanan tüketici fiyatları verisiyle yeniden ortaya çıktı.
Japonya Tüketici Fiyatlarının Hızlı Düşüşü Deflasyon Korkularını Canlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya salgını ilk kontrol altına alabilen ülkelerden biriyken, yeniden ortaya çıkan vakalarla birlikte endişeler artışa geçti. Dünya genelinde vaka sayısı 57,2 milyonu geçerken, Japonya’daki vakalar 123 bine yaklaştı. Dün ise 2151 vaka açıklanarak, şimdiye kadar görülen en yüksek günlük sayıya ulaşıldı.

Bugün açıklanan çekirdek tüketici fiyatları verisi ise ülkede deflasyon korkularını yeniden ortaya çıkarttı.
Japonya Tüketici Fiyatları Ekim'de Hızlı Düşüş
Kaynak: Statistics Bureau of Japan

Tüketici fiyatları, Ekim ayında yaklaşık 10 yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Hükümet verilerine göre değişken taze gıda maliyetlerini hariç tutan geniş çekirdek tüketici fiyatları, bir önceki yıla göre Ekim ayında %0,7 düştü. Veri, tahminler doğrultusunda açıklandı. Veriler, Mart 2011’den bu yana düşüşlerin arttığı üçüncü ay ve yıllık en büyük düşüş olarak kaydedildi.

Ekim’deki düşüşün, büyük ölçüde geçen yıl enflasyondaki artışın yüksek baz etkisinin bir sonucu olarak görüldüğü açıklandı. Aynı zamanda %8’den %10’a çıkarılan satış vergisinin, turizmi canlandırmayı amaçlayan ve fiyatlar üzerinde baskı yaratan daha yeni bir hükümet indirim kampanyası da etkili oldu.

Veriler; benzin, yakıt ve otel konaklama fiyatlarının da düştüğünü gösterdi. Analistler, zayıf tüketim nedeniyle tüketici fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmeye devam etmesini bekliyorlar. Bu da merkez bankasının görüşüne karşı şüphe uyandırıyor. Çünkü Japonya Merkez Bankası’nın %2’lik enflasyon hedefine doğru geri döndüğü görülecek.

Ülkede açıklanan bir diğer veri ise üretim ve siparişleri gösteren flash PMI verisi oldu ve 50 eşik değerinin altında kaldığı gözlendi.
Japonya Flash Kompozit PMI Kasım'da Hızlı Düşüş
Kaynak: Markit Economics

Au Jibun Bank Flash Japonya İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ekim ayındaki 48,7 seviyesinden Kasım’da 48,3 seviyesine geriledi. Veri, altıncı ayında ilk kez düşüş hızını artırdı. PMI araştırması, üretim ve toplam yeni siparişler ile ihracat siparişleri gibi temel bileşenlerin önceki aya göre daha hızlı daraldığını gösterdi.

Kasım verisi, Japonya’nın savaş sonrası en büyük düşüşünden çıktığını gösteren üçüncü çeyrek GSYİH gibi daha iyimser resmi verilerle tezat oluşturuyor. Araştırmayı derleyen IHS Markit Baş Ekonomisti Bernard Aw, “İleriye baktığımızda, toparlanmanın yolu zorluklarla dolu. Dünya çapında Covid-19 vakalarının sayısında yeniden artan bir artış küresel ekonomik faaliyeti ve ticareti azaltabilir. Böylece Japon ihracatçıları zor bir duruma sokabilir,” dedi.

Flash hizmetler PMI ise Ekim’deki 47,7 seviyesinden üç ayın en düşük seviyesi olan 46,7 seviyesine geriledi. Hem üretimi hem de hizmetleri içeren Au Jibun Bank Flash Japonya Bileşik PMI ise bir önceki ayın 48 seviyesinden, Kasım’da 47 seviyesine indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu