Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın Sanayi Üretimi ve Perakende Satışları Durgun Taleple Kasım’da Geriledi

Japonya'nın sanayi üretimi ve perakende satışları Kasım'da geriledi.
Japonya’nın Sanayi Üretimi ve Perakende Satışları Durgun Taleple Kasım’da Geriledi
Yorum

Japonya’nın sanayi üretimi Kasım’da üst üste ikinci kez düşerken bu durum ekonominin dördüncü çeyrekte yurt içi ve yurt dışı talepteki yavaşlama nedeniyle daralma ihtimalini artırdı. Ekonomi son aylarda, yumuşak küresel talep nedeniyle düşen ihracat ve ülke çapında vergi artışının ardından gerileyen tüketici harcamalarından dolayı yavaşlamıştı.

Resmi veriler, fabrika üretiminin Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.9 düştüğünü gösterdi. Bu, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen yüzde 4.5’lik düşüşün ardından geldi.

Tokai Tokyo Research Institute baş ekonomisti Hiroaki Mutou, üreticilerin Aralık ve Ocak için çıktı görünümlerinin, fabrika üretimindeki toparlanma beklentilerini koruduklarını gösterdiğini söyledi.

Japonya’nın Sanayi Üretimi ve Perakende Satışları Kasım Geriledi“ABD-Çin ticaret sürtünmesinin etkileri muhtemelen devam edeceğinden, ekonomik görünüm için hala belirsizlik var ancak fabrika çıkışında ılımlı bir toparlanma için olumlu sinyaller de var.” dedi. Sonuçta veriler Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından anket yapılan üreticilerin, üretimin Aralık ayında yüzde 2.8, Ocak ayında da yüzde 2.5 artmasını beklediklerini gösterdi.

Ayrıca üretimin, üretim makineleri ve bilgi ekipmanlarının üretimindeki azalmayla bastırıldığı da eklendi.

Üretici Görünüm OlumluCuma günü yayınlanan ayrı veriler, perakende satışların Kasım ayında yüzde 2.1 düştüğünü ortaya serdi. Bu da tüketici duyarlılığının Ekim ayındaki satış vergisi artışından sonra bunalımlı kalması nedeniyle beklenenden fazla düşüş olduğunu bildirdi. Burada Mutou; perakende satışlardaki satış vergisi artışının olumsuz etkisinin bu yıl da devam edeceğini söyledi. “Odak noktası, özel tüketimin gelecek yıl toplanmaya başlayıp başlamayacağı” dedi.

Zayıf okumaların hükümeti büyümeyi artırmak ve merkez bankasını teşvik programını sürdürmek için zorlayabileceği öne sürüldü. Bir ticaret bakanlığı yetkilisi, üretimin yarı iletken üretim ekipmanı için denizaşırı talebin yavaşlamasından olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Ekonominin zayıflayan dış koşullara maruz kaldığını vurgulayan yetkili, üretim makineleri çıktısının Ekim ayındaki tayfunun etkisiyle baskılandığını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu