Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Fabrika Faaliyeti, Yükselen Virüs Riskleriyle Ocak’ta Yeniden Daraldı

PMI anketi, Japonya’da genel çıktının ve yeni siparişlerin 13. ayında da daraldığını gösterdi.
Japonya Fabrika Faaliyeti, Yükselen Virüs Riskleriyle Ocak’ta Yeniden Daraldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’nın üretim faaliyeti, çıktı ve yeni siparişlerin yeniden daralmasıyla Ocak ayında dokuzuncu ay için daraldı ve bu ekonomi üzerindeki diğer baskılara işaret etti.

Virüs salgını, Çin’in Asya komşularına baskı yapabilecek bir ekonomi riski oluşturduğundan baskının önümüzdeki haftalarda hızla artabileceği söylendi. Çin, Japonya’nın en büyük ihracat pazarlarından bir tanesi ve birçok Japon firması tedarik zincirlerine sağlam bir şekilde bağlı.

En son fabrika araştırması da titrek küresel talebin istikrar kazanmaya başladığına dair işaret etmesine rağmen üreticilerin yılın başında köşeye sıkıştırılmış konumda olduklarını gösterdi.

Jibun Bank İmalat PMI, Aralık ayının son 48.4 okumasından mevsimsellikten arındırılmış bir 48.8 değerine kadar yükseldi.

Japonya Fabrika Faaliyeti Ocak’ta Yeniden DaraldıAncak endeks, 49.3’lük bir ön okumaya kıyasla düşüş kaydetti. Aynı zamanda dokuzunca ay için daralmayı genişlemeden ayıran 50 sınırının altında kaldı. Anketi derleyen IHS Markit ekonomisti Joe Hayes; “Japonya için imalat PMI verileri hala zorlu bir endüstriyi canlandırıyor” dedi.

Yumuşak ihracat ve fabrika faaliyetinin Japon politika yapıcılar için bir baş ağrısı olduğu vurgulandı. Öte yandan pek çok analist, dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin 2019’un dördüncü çeyreğinde küçülmesini bekliyordu.

Ekonomistler bu yıl ılımlı bir toparlanma öngördülerse de bu görünüm şimdi Çin salgını tarafından gölgeleniyor.

Zira salgın Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel acil durum olarak ilan edildi. PMI anketi genel çıktıyı gösterdi ve yeni siparişler 13. ayında düz bir şekilde daraldı. Fakat bazı olumlu işaretler gözden kaçmadı.

Yeni ihracat siparişlerinin daralma hızı Kasım 2018’den bu yana en düşük seviyesine ulaşırken üretim beklentileri 17 ayın en yüksek seviyesi olan 57’ye yükseldi. IHS Markit’ten Hayes şöyle dedi: “Elektronik bileşenleri içeren ara mal üreticileri, iyimserlikte özellikle keskin bir artış olduğunu bildirdi. Bu da küresel ticaret anlaşmazlıklarının azalmasının endüstriyel ekonomi üzerindeki olumlu etkisinin erken işareti olarak hizmet ediyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu