Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Enflasyon Temmuz’da %0,3 ile Hedeften Uzak Kalmaya Devam Etti

Cuma günü açıklanan Japonya tüketici fiyatları ve imalat satın alma yöneticileri endeksine göre ekonominin toparlanmasına ilişkin görünüm oldukça belirsiz.
Japonya’da Enflasyon Temmuz’da %0,3 ile Hedeften Uzak Kalmaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yaşanan salgın hastalık nedeniyle getirilen tedbirler ve hükümetin uyguladığı teşvikler Japonya ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %27,8 oranında rekor düzeyde daralmasına yol açtı.

Pandemi tüketici alışkanlıklarını tamamen değiştirirken, azalan harcamalar tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Haziran ayında %0,1 ile son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesine sebep olmuştu. Temmuz’da ise sınırlı bir toparlanma gerçekleşti.

Cuma günü açıklanan verilere göre Japonya’da enflasyon Temmuz’da aylık %0,2, yıllık %0,3 arttı.
Japonya Temmuz TÜFE
Kaynak: Trading Economics

Sene başında %0,7 olan enflasyon oranı Şubat’tan itibaren gerilemeye başlarken Nisan, Mayıs ve Haziran ayları boyunca %0,1’e indi. Bu oranlar son üç yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Mizuho Securities’in baş piyasa ekonomisti Yasunari Ueno, TÜFE’nin 2021’e kadar bu oranlarda kalmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ay eğitim harcamalarının yer aldığı enflasyon %10,3, ulaşım ve haberleşme %0,1’e geriledi. Söz konusu dönemde konut enflasyonunda bir değişiklik olmazken %0,7 oranında sabit kaldı. Haziran’da %1,5 olan gıda enflasyonu ise %1,9’a yükseldi.

Ekonomistler, Japonya’nın deflasyonist baskı altında olduğuna dikkat çekiyor. Merkez Bankası’nın hedeflediği enflasyon oranı %2,0 seviyesinde. Ancak pandemi etkisiyle tüketici talebinde düşüş olması bu hedeften giderek uzaklaşılmasına sebep oluyor.

Nomura Securities konomistlerinden Masaki Kuwahara, Japonya Merkez Bankası’nın odağındaki konunun şu an için fiyatlar olmadığını söyledi. Yurt dışı seyahat paketlerinin ektisiyle fiyat endeksinde toparlanma olduğunu fakat petrol fiyatlarındaki düşüşün baskı yaratmaya devam ettiğini aktardı.

Bugün açıklanan bir diğer veri ise satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) oldu.
Japonya Ağustos PMI Verileri
Kaynak: Markit Economics

IHS Markit verilerine göre Ağustos’ta 44,9 gelen Flash Japonya PMI sonuçları ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret etti. Dış ticaretteki azalma, sosyal mesafe uygulaması ve işletmelerin faaliyetlerine zorunlu olarak ara vermesinin ekonomide baskı yaratmaya devam ettiği söylendi.

Temmuz ayında 45,2 olan imalat PMI Ağustos’ta 46,6 puana yükseldi. Söz konusu dönemde hizmetler sektörü PMI 45,4’ten 45,0’a geriledi. Yapılan açıklamada coronavirüs pandemisinin yarattığı krizin devam ettiği ancak işyerlerinin açılmasıyla birlikte kısmi toparlanma gösterdiği ifade edildi.

IHS Markit ekonomisti Bernard Aw, şirketlerin ve ekonominin toparlanmasına yönelik görünümün belirsiz olmaya devam ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu