Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Sanayi Üretimi Kasım’da 5 Aylık Artışın Ardından Düştü

Japon sanayi üretimi, Covid-19 vakalarındaki yenilenen artış ortasında Kasım ayında Mayıs ayından bu yana ilk kez düştü.
Japon Sanayi Üretimi Kasım’da 5 Aylık Artışın Ardından Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’da sanayi üretimi, yatay bir rakama işaret eden ön okumaya kıyasla ve bir ay önceki yüzde 4’lük kazançtan sonra Kasım 2020’de aylık yüzde 0,5 düştü. Yıllık bazda ise sanayi üretimi yüzde 3,9 oranında geriledi.

Bu, ülkedeki COVID-19 vakalarının yeniden canlanmasının ortasında, Mayıs ayından bu yana endüstriyel üretimdeki ilk aylık düşüş oldu. Düşüş temel olarak motorlu taşıtlar, ulaşım araçları ve kimyasal çıktılarındaki gerilemeden kaynaklandı.

Motorlu taşıtlar yüzde 6,8 büyümeye kıyasla yüzde 4,5 gerilerken, ulaşım araçları yüzde 4,8 büyümeye karşı yüzde 3,1 geriledi.
Japon Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: Trading Economics

Kimyasallarda ise önceki ayın yüzde 0,1 gerilemesine karşılık yüzde 4’lük gerileme oldu. Yıllık bazda sanayi üretimi Ekim’deki yüzde 3 düşüşün ardından Kasım ayında yüzde 3,9 düştü. NIKKEI 225 öğleden sonra yapılan işlemlerde yüzde 1,1 oranında düştü.

Nikkei, endeksin bu ayın başlarında otuz yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından kar elde etmenin ortasında Pazartesi günü Tokyo saatiyle 14:15 civarında 314 puan veya %1,1 ile 28,205 seviyesine geriledi. Yomiuri News, halkın COVID-19 salgınıyla mücadelesinden duyduğu memnuniyetsizlik nedeniyle Başbakan Yoshihide Suga’nın onay notunun daha da düştüğünü bildirdiğinden karamsarlık arttı.

Duyarlılık aynı zamanda ABD perakende ticaretinin Aralık ayında %0,7 düştüğü haberiyle de azaldı ki bu art arda üçüncü düşüş ayı oldu.
Japonya 17 Ocak Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

Japonya’da, endüstriyel üretimin altı ayda ilk düşüşünü bildirmesi de etkiliydi. Yatırımcılar, ekonominin dördüncü çeyrekte salgın öncesi büyüme oranlarına döndüğünü gösteren pozitif Çin ekonomik verileriyle cesaretlendirilmedi. Nikon Co yüzde 6.7, Isetan Mitsukoshi yüzde 5.8 değer kaybetti.

Bu arada ülkedeki Covid-19 vakalarına bakıldığında sayıların son zamanlarda giderek daha da yükseldiği görülüyor. Şimdiye dek 322 bin 296 vakanın kaydedildiği ülkede Covid-19 kaynaklı 4 bin 446 ölümün gerçekleştiği bildirilmiş. İyileşen hasta sayısının ise 248 binin üzerinde olduğu rapor edilmiş. Ocak 17’de kaydedilen yeni günlük vaka sayısı ise 6 bin 386 olmuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu