Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Hükümeti 2021’de Rekor Büyüme Tahmin Ederken BOJ Görünümü Korudu

Japonya hükümeti gelecek mali yıl için GSYİH büyüme tahminini rekor seviyeye yükseltirken BOJ faizi sabit bırakırken aşağı yönlü riskler konusunda uyardı.
Japon Hükümeti 2021’de Rekor Büyüme Tahmin Ederken BOJ Görünümü Korudu
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Merkez Bankası görünüme ilişkin Covid-19 risklerine dikkat çekerken hükümet, son koronavirüs teşvik paketinin ekonomiyi pandemi öncesi seviyeye yükseltmesini bekleyerek, 2021 mali yılı için ekonomik büyüme tahminini yüzde 4’lük rekor seviyeye çıkardı.

Kabine Ofisi, Nisan ay ında başlayan mali yıl için tahminini yüzde 3,4’lük önceki tahmininden yükseltti. Revizyon, bu hafta başlarında onaylanan üçüncü ek bütçeyle desteklendi. Kabine Ofisi, bir sonraki mali yıl için öngörülen %4,0’lük büyümenin gerçekleşmesi durumunda 1995 yılında karşılaştırılabilir veriler elde edildiğinden bu yana en hızlı yıllık büyüme olacağını söyledi.

Geniş politika desteğiyle ekonominin Ocak-Mart 2022’ye kadar COVID-19 öncesi seviyelere dönmesini bekleyen hükümet, riskler konusunda da uyarıda bulundu.

Japon Kabine Ofisi 2021 %4 Büyüme Tahmin Kabine Ofisi’nden bir yetkili, politika yapıcıların pandeminin Japonya’da ve denizaşırı ülkelerde ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklerini ve finansal sermaye piyasalarındaki hareketlerden kaynaklanan etkileri yakından takip etmesi gerektiğini söyledi. Japonya Merkez Bankası, Aralık toplantısında kısa vadeli faiz oranını değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de bıraktı ve 10 yıllık Japon devlet tahvili getirisi hedefini yüzde 0 civarında tuttu.

Ekonominin toparlandığını ancak Covid-19’a karşı tedbir devam ederken iyileşme hızının sadece ılımlı olacağını aktaran Japonya Merkez Bankası, COVID-19’un yeniden canlanmasının etkisi kısmen görülse de denizaşırı ekonomilerin de toparladığını bildirdi. BOJ’un raporuna göre ihracat ve sanayi üretimi de artmaya devam etti. Ek olarak kurumsal karlar ve ticari duyarlılık önemli ölçüde kötüleşse de daha sonra kademeli olarak iyileşti.

Sabit işletme yatırımı düşüş eğilimi gösterirken COVID-19’un devam eden etkisiyle, istihdam ve gelir durumu zayıfladı.
Japonya MB Aralık 2020 Karar
Kaynak: Bloomberg

Özel tüketim genel olarak kademeli olarak artarken yeme içme gibi barınma gibi alanlarda düşük kaldı. Kamu yatırımı ılımlı bir şekilde artmaya devam ederken finansal koşullar genel olarak uzlaştırıcı oldu ancak firmaların mali durumlarındaki zayıflıkta görüldüğü gibi kurumsal finansman için olanlar daha az böyle kaldı. Fiyat cephesinde, tüketici fiyat endeksindeki yıllık değişim oranının negatif olduğu enflasyon beklentilerinin de bir miktar zayıfladığı kaydedildi.

Japonya ekonomisinin, destekleyici finansal koşullar ve hükümetin ekonomik önlemleriyle desteklenen bir gelişme eğilimi izlemesi muhtemel olarak değerlendirildi. Bundan sonra, küresel etki azalırken, ekonominin denizaşırı ekonomilerin istikrarlı bir büyüme patikasına geri dönmesiyle daha da gelişmeye devam edeceği öngörüldü.

“TÜFE’deki yıllık değişim oranı şu an için muhtemelen negatif olacak” diyen BOJ, sonrasında fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskının ekonomik iyileşme ile birlikte kademeli olarak azalacağı tahmin edildiğinden ve ham petrol fiyatlarındaki düşüş gibi faktörlerin etkilerinin ortadan kalkması muhtemel olduğundan olumluya dönmesi ve ardından kademeli olarak artmasının beklendiğini aktardı.

“Görünüme ilişkin risklerle ilgili olarak, COVID-19’un sonuçları ve bunların yurtiçi ve yurtdışı ekonomiler üzerindeki etkisinin büyüklüğü konusunda son derece yüksek belirsizlikler bulunmaktadır” diyen BOJ, pandeminin özellikle son zamanlardaki yükselişinin dikkatle izlenmesi gerektiği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu