Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İthal Ürünleri Türkiye’de Üreten KOBİ’lere 5 Milyon Lira Destek Verilecek

KOSGEB, ithal edilen teknolojik bir ürünü yerli olarak ülkemizde üretmek isteyen KOBİ’lere 5 milyon liraya varan destek vereceklerini duyurdu.
İthal Ürünleri Türkiye’de Üreten KOBİ’lere 5 Milyon Lira Destek Verilecek
Yorum

Gerek bakanlıklar gerekse sektör temsilcileri yüksek teknolojili ürünlerin üretimi, yapay zeka ve dijitalleşme gibi konuların önemine her fırsatta değiniyor. Özellikle yüksek teknolojili ürünlere, sağlayacağı katma değer açısından daha ağırlık verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yılın başında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin (KOSGEB) orta ve yüksek teknolojili ürünlere 5 milyon liraya kadar destek vereceklerini duyurmuştu.

KOSGEB’den yeni bir destek açıklaması daha geldi. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, ithal edilen ürünleri yerli üretmek isteyen KOBİ’lere 5 milyon liraya varan destek sunacaklarını duyurdu.

Teknolojik ürünlerin üretimini daha fazla desteklemek istediklerini söyleyen Uzkurt, KOBİ’lere verilecek finansal destekten bahsetti.

Teknolojik Üretim2020 yılında bütçelerinin büyük bir kısmını ithal edilen ürünlerin yerli üretimine yönelik projelere aktaracaklarını açıkladı. Bu doğrultuda ithal edilen teknolojik bir ürünü Türkiye’de üretmek isteyen KOBİ’lere, KOBİ TEKNOYATIRIM Desteği paketi altında 5 milyon TL’ye kadar destek verileceğini müjdeledi.

Bu programın; prototipini ortaya çıkarmış, Ar-Ge’sini tamamlamış, ticarileşme ve endüstrileşme eğiliminde olan projelere ağırlık vereceğini belirtti. Desteklerin ihracat tarafında da olacağını söyleyen Uzkurt, daha önce ihracat yapmış veya yeni bir ülkeye ihracat yapmak isteyen KOBİ’lere 300.000 TL’ye varan destek paketi sunacaklarını da açıkladı.

Millileştirmenin önemine her defasında değinilirken, KOSGEB olarak da bunun öncelikli konuları arasında yer aldığı söylendi.

Kadın girişimcilerin iş hayatında daha aktif olması için destek kredileri artırılacak.

Kadın Girişimciye Pozitif AyrıcalıkDaha önce kadın girişimcilere 50 bin lira kredi verildiğini hatırlayan Uzkurt, bu rakamın şimdi 70 bin liraya yükseltildiğini söyledi. Kadınlara pozitif ayrıcalık tanındığını, İleri Girişimcilik Destek Programı adı altında; 300 bin lira makine teçhizat, 50 bin lira danışmanlık, eğitim ve kuruluş desteği verdiklerini açıkladı.

Özel sektörden kayda değer ölçüde talep geldiğini, kurumsal girişimcilerin KOSGEB ile birlikte hareket ederek kadın girişimcilere destek vermek istediklerini söyledi. Kurumsalların bu şekilde kadın girişimcileri özellikle tercih etmeleri durumunda, kendilerinin de vereceği destekleri artıracağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu