Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın %4,7’lik Daralması, 2009 Krizindeki Seviyeyi Aştı

Koronavirüsün sert vurduğu İtalya, ilk çeyrek GSYİH’sinin yüzde 4,7 küçüldüğünü açıkladı.
İtalya’nın %4,7’lik Daralması, 2009 Krizindeki Seviyeyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve aylar içinde tüm dünyaya yayılan koronavirüsün en sert vurduğu ülkelerden biri de İtalya oldu. Vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer alan ülkede şimdiye kadar 203 binin üzerinde enfekte, 27 binin üzerinde de ölüm rapor edildi.

Avrupa ülkesi salgın öncesinde dahi dev borçlarla mücadele ederken ve geçen yıl bu nedenle blokla pek çok kez anlaşmazlık yaşamışken, pandeminin yaratacağı etkiler endişe verici boyutlarda. Bugün açıklanan veriler de endişelerin yersiz olmadığına dair fikir veriyor.

Euro Bölgesi’nde GSYİH ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,8 daralırken; İtalya ekonomisi resesyona girdi.
Euro Bölgesi GSYİH
Kaynak: Eurostat

Eurostat, Euro Bölgesi ekonomisinin ilk çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yüzde 3,8 daraldığını açıkladı. Ön okuma, kayıtların başladığı 1995’ten bu yana en düşük seviyeye işaret etti.
Çünkü açıklanan verilerle GSYİH, ikinci kez arda arda küçülmüş oldu.

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT), Euro Bölgesi’nin üçüncü en büyük ekonomisinin 2019’un dördüncü çeyreğindeki %0,3’lük daralmadan sonra ilk çeyrekte %4,8 daraldığını bildirdi.

Önceki çeyreğe kıyasla ise %4,7 daraldı. Bu daralma, ekonominin mali krizden darbe aldığı 2009 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 2,8’lik daralmanın çok üzerinde geldi.

Istat, anket sürecinin özellikle veri toplama konusunda acil sağlık durumunun neden olduğu “bazı zorluklarla” karşılaştığı konusunda uyardı.
İtalya Ekonomi İlk çeyrek %4,7 Daraldı
Kaynak: Trading Economics

İtalya’nın açıklaması, yüzde 5,8’lik tarihi bir daralma kaydederek resesyona giren Fransa’nın ve yüzde 5,2’lik daralma bildiren İspanya’nın verilerinin üzerine geldi. İşsizlik ve tüketici fiyatları endeksini de açıklayan İtalya, işsizlik oranının Mart ayında şaşırtıcı şekilde düştüğünü belirtti.

Çünkü iş arayanlar hükümetin karantina uyguladığı bir ay içinde iş aramayı bırakmıştı. İtalya’daki işsizlik oranı Şubat ayında aşağı yönlü revize edilen %9,3’lük bir okumadan Mart ayında %8,4 olarak gerçekleşti. Bu son dokuz yıl içindeki en düşük oran olarak gösterildi.

Bir önceki çeyreğe göre, Ocak – Mart 2020 döneminde hem erkekler hem de kadınlar için istihdam 94 bine gerileyerek yüzde 0,4 azaldı. Nisan 2020’de İtalyan tüketici fiyat endeksinin tüm ulus için değişim oranı aylık bazda yüzde +0,1 olurken Nisan 2019’a göre değişim görülmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu