Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan İmalat Ekonomisi Ekim’de Göz Alıcı Performans Sergiledi

İtalyan imalat ekonomisi yılın onuncu ayında bir diğer yıldız performansa imza attı.
İtalyan İmalat Ekonomisi Ekim’de Göz Alıcı Performans Sergiledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İspanya için Ekim ayı İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı. Rapora göre İmalat PMI 61,1’e yükseldi.

Beklenti 59,5’e düşüş yönündeydi. Rakam Eylül 2021’de 59,7‘ye gerileyerek Şubat ayından bu yana en yavaş genişleme oranına işaret etmişti.

PMI anketine göre üretim koşulları Ekim ayında rekora yakın bir hızla iyileşti.
İtalya İmalat PMI Kasım 2021
KAYNAK: IHS Markit

Üretim, dört ay boyunca siparişlerdeki en hızlı artışın ortasında yeniden dik bir şekilde yükseldi. Ciddi arz kısıtlamaları arasında enflasyonist baskı artmaya devam etti. Birikmiş işlerde ise rekor artış kaydedildi.

Ekim ayı artışı, yeni sipariş büyümesinin hem yurtiçinde hem de yurtdışında güçlü müşteri talebiyle hızlanması ve iş yaratma hızının üç ayın en hızlı ve keskin olmasıyla yönlendirildi.

Fiyat cephesinde, girdi maliyetleri ve çıktı ücretleri rekor oranlarda artmaya devam etti.

Son olarak İtalya’da önümüzdeki 12 ay boyunca üretime ilişkin iş duyarlılığı, bazı şirketlerin devam eden enflasyonist baskılar ve arz sorunlarından endişe duymasıyla Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu