Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’ya Yapılan İhracatın 30 Milyar Dolara Yükseltilmesi Hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda gelişeceğini söyledi.
İtalya’ya Yapılan İhracatın 30 Milyar Dolara Yükseltilmesi Hedefleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya konusundaki temasları çerçevesinde bugün İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile bir araya geldi.

İki lider arasında yapılan görüşmenin ana konusu Libya meselesi olurken, ticaret hacminin ve ikili ilişkilerin artırılması adına da önemli mesajlar verildi. Erdoğan ve Conte görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklama yaparken, gazetecilerin soruları yanıtlandırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya’ya yapılacak ihracatın 30 milyar dolar olarak hedeflendiğini söyledi.

Erdoğan Libya Açıklamasıİki ülke arasında ticari ilişki açısından oldukça olumlu gelişmelerin olduğunu ifade eden Erdoğan, Conte ile yaptıkları toplantıda; ekonomik, askeri, siyasi, kültürel, ticari ve turizm olmak üzere birçok konuyu ele aldıklarını belirtti.

Özellikle ticari ilişki konusunda memnun edici gelişmelerin yaşandığını, Türkiye’nin bu ülkeye yapacağı ihracatın 30 milyar dolara ulaşması hedefine odaklanmaları gerektiğini aktardı. Libya konusunun yanında Suriye, İdlib’deki ateşkesin önemi, terör örgütlerinin bertaraf edilmesi gibi konuların da masaya yatırıldığını anlattı.

İdlib’de ateşkes sağlanması amacıyla İtalya’dan da destek beklediklerini Conte’ya ilettiklerini söyleyen Erdoğan, “Sayın Putin’le ateşkes hakkında açıklama yaptık. Ateşkes yürürlüğe girmiş oldu. Heyetlerimiz ilgili tüm tarafların katılımıyla bugün Moskova’da görüşmelerine devam ediyor. Yakın zamanda bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasını özellikle temenni ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Berlin Konferansı’na değinen Giuseppe Conte, Libya sürecinde İtalya ve Türkiye’nin çözümün bir parçası olduğunu ifade etti.

Conte Libya AçıklamasıBu hafta sonu Almanya’nın başkenti Berlin’de bir zirve düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem kendinin hem de Rus mevkidaşı Putin’nin, Conte’nin bu konferansa katılması gerektiğini düşündüklerini belirtti. Berlin sürecinin önemli bir fırsat olduğunu dile getiren İtalya Başbakanı da  düzenlenecek olan konferansta Türkiye ve İtalya’nın çözümün bir parçası olacağını belirtti.

Bu sayede gerginliğin yerini siyasal sürece bırakacağını sözlerine ekledi. İtalya’nın DEAŞ ile mücadele konusunda önemli bir güç olduğunu ekledi. Türkiye’de bulunan inşaat ve otomotiv sektörü başta olmak üzere 1400 İtalyan şirketin memnuniyetle faaliyetlerini sürdürdüğünü ve bu işbirliklerinin devam etmesini istediklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu