Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre 2Ç20 GSYİH’sindeki Düşüş %8,2’den %7,3’e Revize Edildi

Nisan-Haziran döneminde İsviçre ekonomisinde yaşanan rekor düşüş, bugün yapılan açıklamaya göre yukarı yönlü revize edildi. Detaylar aşağıda;
İsviçre 2Ç20 GSYİH’sindeki Düşüş %8,2’den %7,3’e Revize Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Swiss Re tarafından yapılan araştırmada bu yıl üst üste üçüncü kez dünyanın en dayanıklı ekonomisi seçilen İsviçre, ikinci çeyrek GSYİH’sini yukarı yönlü revize etti.

The State Secretariat for Economic Affairs (SECO) tarafından Ağustos ayında açıklanan verilere göre ekonomi ilk çeyrekteki yüzde 2,5’lik düşüşün ardından yüzde 8,2 oranında küçülmüştü.

Bugün yapılan resmi açıklamada ise GSYİH’nin yüzde 8,2 değil, yüzde 7,3 küçüldüğü bildirildi. Ancak revizyon, İsviçre GSYİH’sinin 2020’nin ikinci çeyreğinde üç aylık rakamların ilk olarak 1980’de hesaplanmasından bu yana en keskin şekilde düştüğü gerçeğini değiştirmedi.

Halk sağlığı kısıtlamalarını nispeten erken hafifletme kararının yanı sıra İsviçre ekonomisindeki endüstri karışımı, GSYİH’de daha şiddetli bir düşüşü önlemeye yardımcı oldu.
İsviçre 2Ç20 GSYİH
Kaynak: SECO

Kimya ve ilaç sektörü katma değerini ikinci çeyrekte yüzde 0,3 artırırken imalat endüstrisi için sonucu stabilize etti. Böylece yüzde eksi 9’dan yüzde 10,3’e revize edildi. Ancak bu, ekonomik döngüye daha duyarlı sanayi sektörlerinin uğradıkları kayıpları telafi etmek için yeterli gelmedi.

Talep ikinci çeyrekte genel olarak düştü. Özel tüketim yüzde eksi 8,6’dan yüzde eksi 8,1’e revize edildi, ekipman yatırımı da yüzde 11,7’den yüzde 10’a revize edilse de keskin bir şekilde daraldı.

Son olarak, mal ihracatı yüzde eksi 9.4’ten yüzde eksi 6.5’e revize edildi ve hizmet ihracatı da yüzde eksi 15.9’dan yüzde eksi 15.3’e revize edildi ki yurtdışından gelen ani talep düşüşü nedeniyle bu kadar geriledi.

Çalışanların maaşları yüzde eksi 4,9 ile önemli ölçüde düşerken kısa süreli iş tazminatını dikkate alarak çalışanlar için gelir kayıpları çok daha düşük gerçekleşti.

Yine de hükümet yaptığı açıklamada; “bu verilerin ekonomik açıdan yorumlanması büyük ölçüde değişmeden kaldı” ifadelerini de kullandı. Fakat Avrupalı komşularının çoğuna kıyasla daha iyi perfomans gösterdiği gerçeği de değişmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu