Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Karantinadan Kaçınan İsveç, İlk Çeyrekte Büyüme Kaydetti

Ekonomisini kapatmadığı için eleştiri alan İsveç, 2020’nin ilk üç ayında büyüdüğünü açıkladı. Detaylar şöyle;
Karantinadan Kaçınan İsveç, İlk Çeyrekte Büyüme Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi bir kilitleme yaklaşımı almamasıyla eleştirilere maruz kalan İsveç, bugün açıkladığı verilerde büyüme kaydettiğini gösterdi.

Bugün ülkenin istatistik ofisi tarafından yayınlanan verilere göre İsveç ekonomisi Ocak-Mart döneminde Avrupalı meslektaşlarının çoğundan daha üstün bir oranda genişledi.

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), ilk çeyrekte geçen yıla kıyasla yüzde 0,4 oranında büyürken, mevsimsellikten arındırılmış olarak ve 2019’un son üç ayına kıyasla yüzde 0,1 büyüdü.

Bu noktada İsveç’in karantinasız yaklaşımının ekonomisini kurtarmayacak olduğu yönündeki yorumların haksız çıkabileceği anlaşıldı.
İsveç Ekonomi İlk Çeyrek Büyüdü
KAYNAK: SCB

SCB’nin açıklamasında hanehalkının nihai tüketimi yüzde 1,7 azaldığı belirtildi. Genel hükümet tüketimi yüzde 0,3 azalırken merkezi yönetim tüketimi yüzde 0,5 ve yerel ve bölgesel yönetimlerde tüketim yüzde 0,2 oranında azaldı. İhracat yüzde 3,4 oranında artarken ithalat yüzde 0,2 oranında azaldı.

Genel olarak, net ihracat GSYİH büyümesine yüzde 1,7 puan katkıda bulundu. Toplam çalışan sayısı yüzde 0,5 azalırken çalışılan saat sayısı tüm ekonomide yüzde 0,5, iş sektöründe yüzde 0,6 geriledi. İş sektöründe işgücü verimliliği ise yüzde 0,8 arttı.

Diğer taraftan İsveç’in ilk çeyrek verileri, ülkenin dünyadaki en yüksek koronavirüs ölüm oranına sahip olduğu bir zamanda geldi.
 İsveç Ölüm Oranı
Kaynak: Worldometers

Ayrıca İsveç; Finlandiya, Danimarka, Norveç ve İzlanda gibi diğer İskandinav ülkelerinden çok daha fazla vaka ve ölüm sayısı rapor etti. Reuters’ın haberine göre bankacılık grubu Nordea, ilk çeyrekte büyüme bildirmesine rağmen virüse yaklaşımı endişelere yol açan İsveç’in ikinci çeyrekte yüzde 10 küçüleceğini tahmin etti.

Yine de İsveç ekonomisinin Avrupa’nın en kötüsü olması muhtemel görünmüyor. Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE, bu hafta Fransa GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 20’ye kadar düşebileceğini tahmin etti.

İlk çeyrekte yüzde 5,8 daralan Fransız ekonomisi için INSEE’den gelen bu yorum dikkat çekti ki Fransa’nın aksine İsveç tam bir karantinaya girmemişti.Hükümet, ekonominin bu yıl %7 oranında küçüleceğini düşünürken ekonomiyi destek amacıyla 245 milyar İsveç kronu seviyesinde bir dizi önlem başlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu