Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstihdam Verileri Öncesi Altın Fiyatları Haftalık Kayıp Yaşayacak

ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verilerinden önce, altın fiyatları haftayı kayıpla geçirmeye yöneliyor.
İstihdam Verileri Öncesi Altın Fiyatları Haftalık Kayıp Yaşayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz Çarşamba günü Fed Başkanı Jerome Powell bazı açıklamalar yapmıştı. O açıklamalar altını düşürürken traderların bu yıl Fed’in faiz indirimine yöneleceği yönündeki bahislerini düşürmesine neden oldu. Ardından altın fiyatları, son 6 haftada beşinci haftalık kayba yöneldi.

Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam verileri ve ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine dair gelişmeler, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Çarşamba günü gerçekleştirilen Fed politika toplantısı sonrası açıklama yapan Powell, geçici faktörlerin enflasyonu aşağı çekebileceğine değindi ve enflasyonda son dönemde yaşanan düşüşü çok fazla önemsemedi.

Bugün açıklanacak olan verilerin ABD’de işgücü piyasasının sıkı olduğunu ve ücretlerdeki yukarı yönlü baskısının süreceğini ortaya çıkaracağı tahmin ediliyor.

Bugün Açıklanacak Olan Veriler Tahmin EdiliyorFazla değişim göstermeyen spot altın Singapur saatiyle 11:11’de ons başına 1,271.39 dolarda kaldı. Böylelikle bu hafta %1.2 gerileme gösterdi. Altın, Perşembe günü %0.5 kayıpla 1,270.69 dolara düştü ve 2019’un en düşük kapanışını yaptı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Perşembe günü %0.2 tırmandı ve ardından %0.1 daha yükseliş yaşadı.

Altın Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Açıklama yapan IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, altın fiyatlarının ABD dolarının haftanın sonuna doğru güçlenmesi ile birlikte baskı altına giriyormuş gibi görünebileceğini söyledi. “Doların yukarı ivmesi, Fed toplantısı sonrası azalan gevşeme eğiliminin ardından gerçekleşti. Bir dereceye kadar, güçlü işgücü piyasası verileri beklentisi de dolara gelen alımları destekleyebilir.” şeklinde konuştu.

Aralarında Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın da yer aldığı bazı Fed yetkililerinin Cuma günü konuşma yapacağı ve bunlardan az da olsa güvercin söylemi çıkabileceği, Jingy Pan tarafından yapılan açıklamalar arasında.

Fed yetkilileri Cuma Günü Açıklama YapacakPan, bu açıklamasının ardından bahsettiği ihtimalin düşen altın fiyat trendini tersine çevirebileceğine değindi. Altın dışında diğer değerli metallerden spot gümüş bu hafta %3.1 düştü ve 2018’in Aralık ayında gördüğü düşük seviyelerin civarında seyrediyor.

Platin ise bu hafta %5.5 değer kaybı yaşadı ve 2017’nin Aralık ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirecek. Platin bu hafta %7.4 ile Mart ayı sonundan bu yana en büyük haftalık kaybına hazırlanmış oldu.

Diğer yandan ABD’de ücretlerin Nisan ayında önceki yılın aynı dönemine oranla %3.3 artması ve geçen ayın artış oranı olan %3.2’nin biraz üstüne çıkacağı yönündeki tahminler, Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlere ait. Bununla birlikte tarım dışı istihdamın bahsedilen süreçte 190,000 artacağı tahmin ediliyor. Bloomberg’in haftalık anketine göre, altın traderları ve analistleri altının durumu konusunda ikiye bölünmüş durumda.

İsmi belli olmayan bir kaynağa dayalı bilgiye göre Business Standard Gazetesi’nden alınan haber şöyle; altına uygulanan ithalat vergisi Hindistan’da %10’dan %4’e düşecek ve bu teklif Dolaylı Vergiler ve Gümrükler Merkez Kurulu tarafından inceleniyor. ABD’de 1. çeyrek verimlilik %3.6 ile 2014 yılından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu