Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsrail’in Yaklaşan Seçimleri Kazanana Ele Alması için Gelişen Bir Ekonomi Verecek

İsrail’in yaklaşan seçimlerindeki olası senaryolar, kazanan kişinin yükselen bir ekonomideki zorlukları ele alması gerekeceğine işaret ediyor. Detaylar aşağıda;
İsrail’in Yaklaşan Seçimleri Kazanana Ele Alması için Gelişen Bir Ekonomi Verecek
Yorum

1948’den bu yana yapılan her İsrail seçimlerinde en önemli konu güvenlik olsa da bunun Salı günü seçmenler bir sonraki başbakan için oy verdiğinde de değişmeyeceği söylendi. Fakat bu arada ekonomi de seçmenler için önemli bir faktör haline geldi. Öte yandan İsrail’in övündüğü teknoloji endeksi bugüne kadar dünyanın en iyi performans gösteren alanlarından biri oldu.

İsrail odaklı endeksler ve borsa yatırım -fonları geliştiren BlueStar Indexes’ın yöneticisi Steven Schoenfeld de yaptığı açıklamada İsrail’in ticaret dünyasının Başbakan Benjamin Netanyahu liderliğinde Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çok ötesine geçtiğini dile getirdi. Ayrıca İsrail’in özel olarak Afrika ve Hindistan ile arasında ihracat için yol açtığı da biliniyordu.

Geçtiğimiz hafta da Brezilya’nın Devlet Başkanı Jair Bolsonaro bir ticaret ofisi kurmak için İsrail’in başkenti Kudüs’ü ziyaret etmişti.

Brezilya’nın Devlet Başkanı Jair Bolsonaro Kudüs Ziyaret İsrail’in enerji yöneticileri de ülkenin yakın zamanda Akdeniz’de keşfettiği doğal gazı Avrupa’ya taşımayı umdukları boru hattında ilerleme kaydetmişlerdi. İsrail ticareti için küresel erişim kritikti çünkü İsrail’in komşuları Suriye ve Lübnan’la ticareti yoktu ve barış anlaşmasına rağmen Ürdün ile Mısır’daki ticaret de minimal düzeydeydi. 2009’dan bu yana başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu’nun görev süresinden bu yana ise ülkenin gayri safi yurt içi hasılası yüzde 70 artmıştı.

Kaldı ki İsrail bu yükselişi, az önce bahsedilen komşularıyla çok az seviyede ticaret yapmasına rağmen yakalamıştı.

İsrail Netanyahu Liderliğinde Yüzde 70 YükseldiZaten Başbakan Binyamin Netanyahu da bu yükselişi ve başlıca seçim rakibi Benny Gantz’ın deneyim eksikliğini, kampanyasının ana noktası haline getirdi. 9 Nisan’da gerçekleşecek seçim senaryolarından en olası olanı da Netanyahu’nun Likud partisinin kazanması olarak belirtildi. İkinci en gerçekçi senaryo ise Benny Gantz’ın liderliğindeki Mavi-Beyaz isimli yeni partinin en üst sırada yer almak için yeterli oyu almasıydı. Netanyahu yönetiminde eski bir general olan Gantz’ın partisinin, mevcut başbakan çevresindeki yolsuzluk iddialarından faydalanması bekleniyordu.

Yerel basında çıkan son kamuoyu yoklamalarında da 120 sandalyeli mecliste Likud’un 29 koltuk, Mavi-Beyaz’ın ise 28 koltuk kazanacağı öngörüldü.

İsrail Anketleri Likud Partisi Önde Hem Likud hem de Mavi-Beyaz’ın bir hükümet oluşturmak için gereken 61 sandalyeyi kazanmak amacıyla çok sayıda küçük partinin yardımına ihtiyaç duyacakları anlaşıldı. Ve Likud’un iktidarı kaybetmesi durumunda en azından yakın vadede piyasada belirsizlik yaşanabileceği belirtildi. İsrail’in en büyük finansal firmalarından Psagot Investment House ekonomisti Ori Greenfield, Likud’un Mavi-Beyaz’a karşı kaybederse kısa vadeli belirsizliğin bir endişe kaynağı olacağını aktardı.

Ancak bu etkinin devam edeceği konusunda şüphelerinin olduğunun üzerini çizdi.

Ekonomist Likud kaybederse Kısa Vadeli Belirsizlik Olabilir ABD Federal Rezervi’nin artışa işaret etmediğini ve küresel merkez bankalarının da sabit kaldığını vurgulayan ekonomist, enflasyon kaygılandırmaya başlamadığı sürece İsrail Merkez Bankası’nın hamle yapmasının muhtemel görünmediğini bildirdi. Seçimden sonra değişebilecek alanlardan birisinin ise İsrail’in bir zamanlar aşırı yükselen konut piyasası olduğunu dile getirdi.

Nitekim Maliye Bakanı Moşe Kahlon liderliğinde yeni ev alıcılarına yardım etmek üzere bazı reformlar yapılmıştı. Ancak bu sübvansiyon kazanmamış genç ailelerin ev satın almayı beklerken hayal kırıklığına uğramaları nedeniyle konut piyasası üzerinde soğutma etkisi yaratmıştı.

Zaten Kahlon’un Maliye Bakanı olarak yeniden görev yapması beklenmiyordu ve bu da yeni bir bakanın ekonominin çok önemli parçası olan konut piyasasını sarsacağına işaret ediyordu.

İsrail Konut Piyasası Seçim Sonuçlarından Etkilenecek Greenfield, Mavi-Beyaz’ın kazanmadı durumunda partinin yeni projeler inşa etmeye ve ev satın alımlarından ziyade uzun vadeli kiralara odaklanabileceğini, bunun da konut piyasasını daha da soğutacağını belirtti. BlueStar yöneticisi ise İsrail konut piyasasının yatırımcılara belirsizlikler sunduğunu kabul ederken İsrail’in ekonomik genişlemesinin alanları arasındaki Çin’le ilgili daha fazla endişe duyduğunu aktardı.

“İsrail, Çin’le bağlarını sınırlandırması için ABD’nin baskısı altında” diyen Schoenfeld, Netanyahu’nun seçimleri yeniden kazanması durumunda ABD’yi İsrail’in Çin’le büyümekte olan ekonomik bağlarını güçlendirmek için ikna edebilecek kadar tecrübeli olduğunu söyledi. Yeni bir başbakan ise Washington’un öfkesine maruz kalan bir ülke ile ticareti genişletmeden önce bekle-gör yaklaşımı uygulamak zorunda kalabilirdi.

Netanyahu’nun öncülüğünde gelişen bir diğer alan ise iş piyasasıydı. İş gücü ultra-Ortodoks sektöründen önemli kazanımlar görmüştü ki şu anda çalışan erkekler yüzde 53 oranındaydı. Neticede İsrail’in hızlı büyüyen ultra-Ortodoks topluluğunun erkek bölümünün çoğu ücretli işlerde çalışmıyor ve devlet yardımından hoşlanıyordu. Ultra-Ortodoks kadınların istihdamı da son on yılda yüzde 50’den yüzde 80’e yükseldi. Arap İsraillilerin iş gücüne katılım oranları da yüzde 80’e varan oranlarda önemli ölçüde iyileştirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu