Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Seçimi ve Küreseller Gerilimi Işığında Paritelere Bakış

Haftanın son işlem gününde ABD, AB ve Türkiye varlıklarındaki değerlenme Asya piyasalarındaki kayıplara ters orantılı gerçekleşirken parite hareketlerine dair incelemeler şöyle;
İspanya Seçimi ve Küreseller Gerilimi Işığında Paritelere Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde beklentilerin altında seyreden veri açıklamaları hem psikolojik hem de operasyonel faaliyetler ve finansallar açısından baskıcı duruşu artıyor. Aylık veride Perakende satışlar %.02 beklentisine karşılık %0.0, Çekirdek Perakende Satışlar ise %0.1 beklentisine karşılık %0.0 olarak güncellendi. AB tarafında ise sorunlu İngiltere, İtalya ve düşük veri güncelleyen Almanya’nın ardından İspanya’da bütçenin kabul edilmemesi ile gündeme gelen erken seçim 2015’ten bu yana 3. seçim olmuş olacak.

EUR/USD paritesi %0.15 değer kaybı ile 1,1282 seviyesinde işlem görüyor. 1,1284 seviyesinde gözlenen 50 günlük hareketli ortalamanın altına geçilmesi ve 14 günlük RSI indikatörünün 50 seviyesinin altındaki grafikleri nötr sinyal veren bölgede dalgalanıyor. Brexit gündeminde yeni bir gelişme yok. %0.15 değerlenme ile 1,2830 seviyesinden işleme giren GBP/USD paritesi 1,2825 noktasında görülen 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde açacağı mesafeye paralel olumlu sinyaller verebilir.

Altın ve Ham Petrol Değişimleri

Belirsizlikler Altında Altın ve Petrolde DeğerlenmeHam petrol yükselişini sürdürüyor. Brent Petrol %1.70 değerlenme ile 65,67 seviyesine yükselirken, İngiltere piyasalarında işlem gören Brent Petrol vadeli işlemleri Nisan vadeli LCOJ9 iş kodlu argüman günlük bazda %1.95 değerlenme ile 65,83 $’dan işlem alıyor. ABD piyasalarında ise Mart vadeli West Texas Intermediate (WTI CLH9) %2.04 değer kazanarak 55,52 $’dan alım satım görmekte.

Çin ile ABD arasında devam eden ticaret görüşmelerine dair herhangi bir net açıklama gelmemesi ve ateşkes sürecinin 1 Mart tarihinde bitecek olması başlığında %25 düzeyine güncellenecek tarifeler global güvenilir liman arzına pozitif yansıyabilir.

Görece riski yüksek varlıklardan, güvenilir liman tarafına kayması muhtemel olabilecek talep ile XAU/USD (Ons Altın) primlenebilir. Parite bugün %0.31 değer kazanarak 1.316,53 $ seviyesinde. 1.312,29 seviyesinde görülen 50 günlük ortalamanın üzerindeki seyir ve küresel belirsizlikler değerlenmenin artabileceğine dair bir sinyal olarak okunabilir.

Haftanın Son İşlem Gününde Endeksler

Haftanın Son İşlem Gününde Global Endeksler PrimleniyorHaftanın son işlem gününde endekslere baktığımızda ABD tarafı vadeli piyasalarda gözlediğimiz hareketlerden okuduğumuz veriler ışığında öngörülerimiz gerçekleşti. Dow Jones %1.07, S&P 500 %0.78 ve Nasdaq %0.28 primlenme gösteriyor. Avrupa tarafında DAX %1.87,CAC 40 %1.75 ve FTSE 100 %0.78 değer kazanıyor. Asya’nın ise nabzı düşük rengi kırmızı.

2. seansın son işlemlerine yaklaşan BIST 100 endeksi günlük bazda değerlenme ile haftayı kapatmaya hazırlanıyor. Endeks %0.45 prim yaparak 102.588 puandan işlem alırken bu seviyede gerçekleşecek kapanış yeni haftaya bırakılacak pozitif bir tablonun mesajı olabilir. Haftasonunda politik tarafta olumsuz bir veri akışı gözlenmediği taktirde yeni hafta ABD piyasalarının da pozitif kapanışına rölatif alıcılı bir giriş yapabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu