Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’nın Hizmet Ekonomisi Nisan’da Büyümeye Döndü

Açıklanan son IHS Markit anketine göre İspanyol hizmet ekonomisi Nisan'da büyüme bölgesine döndü.
İspanya’nın Hizmet Ekonomisi Nisan’da Büyümeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, İspanya’nın hizmet sektörüne ilişkin PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre Nisan ayında Hizmet PMI 54,6 oldu.

Beklentiler 50 yönündeydi.

IHS Markit İspanya Hizmet PMI, Mart ayında 48,1’e yükselmişti. Son okuma, sekiz aylık düşüş dizisindeki en yavaş daralma oranını işaretlemişti.

Son ankete göre İspanyol hizmet sektörü 2021’in dördüncü ayında 8 ay sonra büyüme bölgesine döndü.
İspanya Hizmet PMI 54,6 Nisan
Kaynak: IHS Markit

Aynı zamanda yaklaşık bir buçuk yıldır en güçlü genişlemesini Nisan ayında yaşadı. Çünkü teşvik edici talep gelişmeleri ve faaliyet için olumlu tahminler büyümeyi destekledi.

Aşılama programları ve ekonominin daha geniş çapta yeniden açılması nedeniyle güçlü bir iyileşme umutları arasında geleceğe dair güven 2004 başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Şirketler, satış hacminin Ağustos 2019’dan bu yana en güçlü seviyeye yükseldiğini bildirdi.

Diğer taraftan Nisan ayında özel sektör çıktısında da belirgin ve göze çarpan bir artış oldu. Mevsimsel faktörleri hesaba kattıktan sonra, Bileşik Çıktı Endeksi önceki ayın 50,1’lik okumasından 55,2’ye yükseldi ve iki yılın en güçlü seviyesini kaydetti.

IHS Markit Ekonomisti Paul Smith, ankete ilişkin Nisan ayı için son derece olumlu bir veri dizisi olduğunu belirtti. Görünüme ilişkin güvenin şimdi iş piyasasına da yansıdığını, firmaların ya yeni işçiler aldıklarını ya da personeli izinlerden geri aldıklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu