Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Ekonomisi 2. Çeyrekte %1,1 Yükseldi

İspanyol ekonomisi ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre %1,1 oranında artış gösterdi.
İspanya Ekonomisi 2. Çeyrekte %1,1 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) Nisan-Haziran dönemine ilişkin nihai gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini açıkladı.

Ekonomi önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 oranında değişim gösterdi.

Önceki tahmine göre İspanya GSYİH’si 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 19,8 büyüyerek önceki dönemdeki yüzde 4,2’lik daralmadan toparlanmıştı.

İspanya GSYİH Büyüme
Kaynak: INE

Bu, serilerin 1996’da başlamasından bu yana rekor artışı işaretlemişti. Çeyreklik bazda ise yüzde 2,8 genişlemişti.

Çeyreklik büyüme daha önceki yüzde 2,8’lik büyüme tahminine kıyasla oldukça küçük kaldı. Hem hane halkı tüketimi hem de devlet harcamaları arttı. Bu arada, brüt sabit sermaye oluşumu azaldı. Net dış talep büyümeye olumsuz katkıda bulunurken ithalat yüzde 4,2 ihracat sadece yüzde 0,9 arttı.

Yıllık bazda İspanya GSYİH’si daha önceki yüzde 19,8 olan tahminin altında ve bir önceki dönemdeki yüzde 4,2’lik düşüşün ardından yüzde 17,5 arttı. İspanyol hükümeti ekonomik büyümenin bu yıl %6,5 ve 2022 için %7 olacağını tahmin ediyor.

Bu arada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) son raporunda İspanya GSYİH’sinin yüzde 6,8 artacağını öngördü. 2021 içinse yüzde 6,6 büyüme tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu