Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi 2019 Aralık’ta 50,3’e Çıktı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) verilerine göre, ihracat iklimi endeksi 2019 Aralık'ta 50,3 seviyesinde ölçüldü. Bu rakam bir önceki ay olan Kasım'a kıyasla yüksek geldi.
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi 2019 Aralık’ta 50,3’e Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye’nin 2019 Aralık ayına ilişkin imalat sektörü ihracat iklimi endeksi sonuçları açıklandı. Ülkemizin imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen endeks, Aralık’ta 50,3 seviyesinde belirlendi.

Bu rakam, yılın son ayında imalat sektörünün ihracat ikliminde daha güçlü bir iyileşme olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra üretimdeki büyümenin ılımlı seyrini koruduğu görülürken, meydana gelen artış 3 aydır üst üste gelen daralma döngüsünü bitirdi.

Söz konusu endeks bir önceki ay olan Kasım’da 50,1 seviyesinde kaydedilmişti. Endekste eşik değer olan 50,0 seviyesinin üzerinde gelen rakamların toparlanmaya işaret ettiği ve bu seviyenin altındakiler ise bozulma sinyalleri verdiği gerçeği göz önüne alındığında, Kasım’da ihracat ikliminde iyileşme olduğu görülüyor.

Aralık’ta ihracat ikliminde gözlenen iyileşme, Türk imalat sektörü için en büyük hedef pazarlardan olan Almanya’nın ekonomik faaliyetlerinin artmasından destek buldu.

Türk İmalat SektörüÜlkede bir süredir ekonomik aktiviteler yeniden büyüme bölgesinde yer almaya başlamıştı. Bunun yanında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) de ekonomik faaliyetler büyüme bölgesinde yer alamaya devam etti fakat ivmeyi sürekli kılamadı. Ayrıca BAE’nin üretimi 2011 yılının Eylül ayından bu yana en düşük büyüme seviyesini kaydetti.

Mısır, Lübnan ve Katar gibi ülkelerde ise ekonomik faaliyetlerin daraldığı bilgisine ulaşıldı. Fakat bu üç ülkedeki yavaşlama, Aralık’ta bir önceki aya kıyasla daha ılımlı bir düzeydeydi.  BRIC ülkeleri, Türk imalat sektörünün ihracatında %3’lük bir paya sahip olarak ekonomik aktivitelerinde artışa yöneldi. Talep koşulları diğer temel ihracat pazarlarında da zayıfladı.

Birleşik Krallık, art arda 5 ay boyunca ekonomik aktivitelerinde gerileme belirtileri gösterdi. Burada meydana gelen düşüş, Kasım’dakiyle aynı seviyede kaydedildi. İtalya’nın üretim faaliyetleri ise son 2 aydır düşmeye devam etti. Her ne kadar buradaki gerileme ılımlı seviyede olsa da 2019 yılının Ocak ayından bu yana en sert gerileme ölçüldü.

Hollanda ve Polonya, üretim faaliyetlerinde düşüş kaydedilen diğer Avrupa ülkeleri arasında yer aldı. Avrupa civarındaki olumlu gelişmeler olarak, İspanya ve Fransa’nın ekonomik faaliyetlerini artırması ve İspanya büyümesinin Kasım’a kıyasla artması gösterildi.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD’deki ekonomik büyüme ise Aralık’ta ılımlı düzeyde hızlandı.

ABD Ekonomik BüyümeABD’nin ekonomik faaliyetleri art arda 2 aydır hızlandı ve yılın son ayında Nisan ayından bu yana görülen en güçlü artışını kaydetti. Buna karşın Kasım’da zayıflayan taleplerle gündeme gelen Orta Doğu ülkeleri ise daha karışık bir seyir gösterdi. Büyümedeki en güçlü genişleme, son 5 ayın en yükseğini kaydeden Hindistan ekonomisinde gözlendi. Nijerya ve Uganda, tıpkı son dönemlerde olduğu gibi Aralık ayında da en güçlü üretim artışlarını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu