Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Britanyalı İşçi Partisi, 2. Brexit Referandumundaki Duruşuna Karar Vermek için Toplandı

İngiltere'nin ana muhalefet partisi, bir Brexit anlaşmasında ikinci bir referandum talep edip etmeyeceği konusuna karar vermek için toplandı.
Britanyalı İşçi Partisi, 2. Brexit Referandumundaki Duruşuna Karar Vermek için Toplandı
Yorum

İngiltere’de Brexit konusunda şu sıralar bir sessizlik yaşanıyor. Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde nasıl bir yön izleneceği konusunda partiler kendi aralarında bir araya gelerek istişarelerde bulunuyor.

Ana muhalefet olan İşçi Partisi ise gelecek ay yapılacan parlamento seçim kampanyasının bir parçası olarak herhangi bir Brexit anlaşmasında ikinci bir referandum talep edip etmeyeceği konusundaki tutumunu güçlendirmek için bir araya geldi.

Jeremy Corbyn, milletvekilleri ve parti üyelerinden Brexit anlaşmasıda ikinci bir referandum veya doğrulayıcı oylamanın desteğini alma baskısı altında.

Jeremy Corbyn Baskı Altındaİşçi Partisi şimdiye kadar “zarar veren muhafazakar Brexit” olarak adlandırdığı şeyi önlemek ya da İngiltere’nin bir anlaşma yapmadan ayrılmasını önlemek için böyle bir oylamaya geri döneceği fikrine karar verdi.

Partiden bir kaynak, Salı günü partinin Ulusal İcra Komitesi’nin toplanmasının mevcut duruşun ötesinde bir şey üzerinde anlaşamayacağını söyledi. Bu da İşçi Partisi’nin Brexit planını güvence altına alırsa başka bir oy kullanmayacağı anlamına geliyor.

Bu durumun ise İşçi Partisi’nden ayrılıp kendi İngiltere Değişim adıyla yeni parti kuran Tom Watson gibi milletvekillerini kızdırabilir.

Tom Watson Alınan Kararlara KızabilirYeni partinin lider yardımcısı olan Tom Watson ve sekiz İşçi politikacının bu yönde alınacak bir karara tepki göstermesi bekleniyor. Seçmenlerin AB’den yüzde 52-48 oranında çıkmalarına destek vermesinden yaklaşık üç yıl sonra, ana partiler Brexit’e derinden bölünerek, İngiltere’nin ne zaman ayrılacağı konusunda belirsizlik yaşadı.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in anlaşması meclis tarafından üç kez reddedildi ve Muhafazalar lider Corbyn ile görüşmelere ortak bir zemin bulmaya çalıştı. Avrupa seçimlerinde yer almaktan kaçınmak için onay almaya da zorladı.

Yaklaşık dört hafta süren görüşmelerden sonra İşçi kaynakları, Pazartesi günkü hükümetle müzakerelerin öncekinden daha iyi olduğunu ve bakanların bazı özellikleri öne sürerek hareket etmeye istekli olduklarını söyledi. Zamanın azalması ve 31 Ekim’de belirlenen yeni Brexit’in sonra ermesiyle partiler, 23 Mayıs’ta yapılacak seçimler için kendilerini dinliyor. AB’de kalmak isteyenlere ve başkalarına potansiyel bir savaş alanında temiz bir ara vermeyi destekleyenlere teklif veriyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu