Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İrlanda’da Hizmet Sektörü PMI Ocak’ta 8 Ayın En Düşüğüne Geriledi

İrlanda’da manşet PMI, Ocak’ta 36,2 ile 8 ayın en hızlı düşüşüne işaret etti. Rakamdaki aylık düşüş, geçen bahar kilitlemesinin ardından kayıtlardaki üçüncü en büyük düşüş oldu.
İrlanda’da Hizmet Sektörü PMI Ocak’ta 8 Ayın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

AIB İrlanda Hizmet Sektörü PMI, Ocak 2021’de Aralık’taki 50,1’den 36,2’ye düştü. Bu, ikinci dalga Avrupa’yı kasıp kavururken İrlanda hizmet çıktısında sekiz ayın en hızlı düşüşüne işaret etti. IHS Markit verileri İrlandalı hizmet sağlayıcılar için 2021’e zorlu bir başlangıç olduğunu ortaya serdi.

Hem faaliyet hem de yeni işler geçen Mayıs ayından bu yana en yüksek oranlarda düştü. Bununla birlikte şirketler, aşılama kampanyaları kurulduktan sonra kış krizinin ötesinde toparlanmaya bakarken istihdam Aralık ayına göre yalnızca çok küçük bir oranda düşük kaldı. Firmaların faaliyet beklentileri iyimser kaldı.

İrlanda’nın gösterge Hizmet İş Aktivitesi Endeksi, Aralık ayındaki 50,1’den Ocak ayında 36,2’ye gerileyerek sekiz aydır İrlanda’da hizmet üretimindeki en hızlı düşüş oranını gösterdi.
İrlanda İş Aktivitesi Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

Manşet rakamındaki aylık düşüş, geçen yıl Mart ve Nisan aylarında görülenlerin dışında kaydedilen en büyük üçüncü düşüş oldu. Diğer bir ifadeyle kayda değer olsa da son daralma, geçen baharda COVID-19’un ilk dalgasında görülen kadar şiddetli değildi.

İzlenen dört alt sektörün tümü, Ocak ayında ticari faaliyette keskin düşüşler yaşadı, bunlar dört aydaki ilk geniş tabanlı düşüşler oldu. Açık farkla en hızlı daralma oranları Ulaşım, Turizm ve Dinlence (19,8) Teknoloji, Medya ve Telekom (37,9) ve İş Hizmetleri (38,0) oldu.

Bu üç sektörün tümü, Mayıs 2020’den bu yana en kötü düşüşleri yaşarken Finansal Hizmetler olan dördüncü sektör 44,2 ile nispeten daha iyi performans kaydetti. Hizmet sağlayıcılar tarafından alınan yeni işler, kilitlenme kısıtlamalarının talebi bastırmasıyla Ocak ayında hızla düştü.

En son düşüş, sekiz aydaki en hızlı düşüş ve Mart-Mayıs 2020 döneminin hariç tutulduğu Nisan 2009’dan bu yana en güçlü düşüş oldu. Yeni İngiltere ticaret düzenlemeleri, ankete katılanlar tarafından yılın başında daha düşük yeni iş girişlerinin bir kaynağı olarak belirtildi.

Firmaların aşılama programlarına ve İngiltere’nin ticaret ortamına başarılı bir şekilde uyum sağlayacağına ilişkin umutlarıyla duyarlılık Kasım ve Aralık aylarında görülen seviyelerden çok az değişti.
İrlanda Kompozit Çıktı Endeksi Ocak 2021
KAYNAK: IHS Markit

2021 yılına ilişkin olumlu görünüm, hizmet sağlayıcılarda istihdamla ilgili en son verilere yansıdı. Ocak ayında bir işten çıkarma sinyali verilmiş olsa da bu sadece kısmiydi ve 2020’nin ikinci ve üçüncü çeyreğinde görülenlerden çok daha zayıftı.

İstihdam, Teknoloji, Medya ve Telekom sektöründe güçlü bir şekilde artarken bu Ulaşım, Turizm ve Dinlence sektöründeki keskin düşüşü büyük ölçüde telafi etti. Ortalama girdi fiyatları, yüksek yakıt, sigorta, maaşlar ve ithalat maliyetlerinin yansıması olarak Ocak ayında yükseldi.

Bununla birlikte, enflasyon oranı altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Hizmet sağlayıcılar tarafından alınan ücretler sadece marjinal de olsa da firmalar satışları artırmaya çalışırken düştü.

İkinci dalgayla mücadele etmek için uygulanan daha sıkı kilitleme kısıtlamaları talebe ve iş kapasitesine zarar verirken İrlandalı özel sektör firmaları, 2021’in başında üretimde keskin bir düşüş bildirdi.

Mevsimsellikten arındırılmış İrlanda Kompozit Çıktı Endeksi, Ocak ayında 53,4’ten 40,3’e düşerek Mayıs 2020’den bu yana ticari faaliyetteki en hızlı daralma oranına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu