Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnşaat Üretimi Ağustos’ta Hem Euro Bölgesi Hem AB’de Arttı

Eurostat, inşaat sektöründe üretimin hem Euro Bölgesi hem de AB'de Ağustos ayında arttığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
İnşaat Üretimi Ağustos’ta Hem Euro Bölgesi Hem AB’de Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ağustos ayı mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi verilerini yayımladı. Buna göre Temmuz 2020 ile kıyaslandığında 19 üyeli Euro Bölgesi’nde inşaat sektöründe üretim Ağustos ayında yüzde 2,6; 27 üyeli Avrupa Birliği’nde ise yüzde 2,4 seviyesinde arttı.

Temmuz 2020’de inşaat sektörü üretimi AB’de sabit kalırken Euro Bölgesi’nde yüzde 0,3 arttı. 2019’un Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında ise inşaat sektörü üretimi Euro Bölgesi’nde yüzde 0,9; Avrupa Birliği’nde ise yüzde 1,5 azaldı.

Ağustos 2020’de Euro Bölgesi’nde, Temmuz 2020 ile karşılaştırıldığında bina inşaatı yüzde 2,8 ve inşaat mühendisliği yüzde 0,7 arttı. AB’de ise bina inşaatı yüzde 2,7 ve inşaat mühendisliği yüzde 0,5’lik artış kaydetti.

Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında, inşaat sektöründeki en yüksek üretim artışları Fransa (+%4,9), Slovenya (+%2,4) ve Macaristan’da (+%1,9) kaydedildi.
İnşaat Üretimi Ağustos Hem Euro Bölgesi Hem AB Arttı
Kaynak: Eurostat

En büyük düşüşler ise Slovakya (%-2,5), Belçika (%-2,0) ve Çekya’da (%-1,4) görüldü. Ağustos 2020’de Euro Bölgesi’nde Ağustos 2019 ile karşılaştırıldığında bina inşaatı yüzde 1,8 azalırken, inşaat mühendisliği yüzde 2,3 arttı. AB’de ise bina inşaatı yüzde 2,0 azalırken, inşaat mühendisliği yüzde 0,9 arttı.

Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında inşaat üretiminde en büyük düşüşler; Slovakya’da (-% 18), Macaristan’da (-%13,6) ve Polonya’da (-%12,1) gözlemlendi. İnşaat üretiminde en büyük artışlar ise yüzde 12,4 ile Romanya, yüzde 4,8’le Slovenya ve yüzde 2,2 ile Finlandiya’da görüldü.

Eurostat ayrıca bugün haftalık ölüm istatistiklerini de açıkladı. 2020 yılında verilerin mevcut olduğu 26 AB üye devleti arasında, 10. ve 26. haftalarda 2016 ile 2019 arasındaki dört yıllık dönemde aynı dönemde gerçekleşen ortalama ölüm sayısından 168 bin daha fazla ölüm gerçekleşti.

Bu verilerin nedene bakılmaksızın tüm ölümleri içerdiği belirtilirken yine de COVID-19 pandemisinin Avrupa nüfusu üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini değerlendirmek için yararlı olabileceğinin üzeri çizildi.

Zaten dört yıllık ortalamaya kıyasla 36.000 ek ölümün zirvesi 14. haftada (Mart sonu – Nisan başı) yaşandı. 19. haftadan itibaren (Mayıs başı), dört yıllık ortalamaya kıyasla her hafta 5.000’den az ek ölüm oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu