Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnşaat Sektörü Güven Endeksi %14,6’lık Artışla 78,9’a Yükseldi

TÜİK’in açıkladığı sektörel güven endeksleri sonuçlarına göre, Ocak ayında inşaat sektöründe %14,6 oranında artış ile 78,9 seviyesi kaydedildi.
İnşaat Sektörü Güven Endeksi %14,6’lık Artışla 78,9’a Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinden oluşan güven endekslerinde bir önceki aya kıyasla artış oldu.

Söz konusu dönemde perakende ticaret ve hizmet sektöründe %2,2 ile aynı oranda artış olurken, inşaat sektöründe %14,6 ile piyasayı umutlandıracak şekilde bir yükseliş gözlendi.

Aralık ayında 68,9 seviyesinde gelen inşaat sektörü güven endeksi Ocak’ta 78,9’a yükseldi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksiİnşaat sektöründe aylık bazda %14,6 oranında artış oldu. 2020 yılının ilk ayında inşaat sektöründe bir önceki veri dönemine kıyasla, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %4,6 oranında artış ile 93,3’e yükseldi.

Bu dönemde alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise %33’lük artış ile 64,6 olarak kaydedildi. Sektörde faaliyet gösteren firmaların %32’si işlerini kısıtlayan herhangi bir faktör olmadığını belirtti. %68’lik oran en az bir temel faktörün faaliyetlerini kısıtladığını belirtirken, en önemlileri arasında finansman sorunları dikkat çekti.

Finansman sorunlarının faaliyetlerini kısıtladığını söyleyenler geçen ay %44,4 seviyesindeydi. Ocakta ise %48,5’e yükseldi. Talep yetersizliğinin faaliyetlerini etkilediğini belirtenlerin oranı Aralık’ta %43,3 iken bu ay %36,1’e geriledi. Öte yandan %7,9 olan hava şartları ocakta %15,5’e yükseldi.

Aralık ayında 93,2 olan hizmet sektörü güven endeksi Ocak’ta 95,2’ye yükseldi.

Hizmet Sektörü Güven EndeksiMevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya kıyasla %2,2 oranında artış gösterdi. Bu alanda gelecek üç aylık dönemde hizmetleri olan talep beklentisi endeksi %1,1 arttı ve 101,6’ya ulaştı. %2,6 oranında artış gösteren son üç aylık dönemde iş durumu beklentisi endeksi 92,2 kaydedildi.

%3 artan son üç aylık dönemde hizmetleri olan talep endeksi ise 91,9 değerini aldı. Bir önceki ay verilerine kıyasla %2,2 artan perakende ticaret güven endeksi 105’e ulaştı. %1,7 artan mevcut mal stok seviyesi endeksi 111,1’e, %3,8 artan gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi 105,7’ye ve %1,3 artan son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar endeksi ise 98,1’e ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu