Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin İlk Hedefi Rus Bankaları ve Milyarderleri Oldu

Rusya'ya en kısa sürede yaptırım uygulanacağını açıklayan İngiltere Başbakanı, dediğini yaptı. İlk hedef, bankalar ve varlıklı Rus isimler oldu. Detaylar altta;
İngiltere’nin İlk Hedefi Rus Bankaları ve Milyarderleri Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecini durduran Almanya’nın ardından İngiltere ilk Rus yaptırımlarını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün akşam Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk yönetimlerinin bağımsızlığını tanıması üzerine İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün Rusya’ya en kısa sürede yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Açıklamasında; “Derhal Rusya’nın ekonomik çıkarlarını hedef alan bir yaptırım paketi oluşturacağız” demişti.

Edinilen bilgiler, İngiltere Başbakanı Johnson’ın dediği gibi yaptırım konusunda hızlı davrandığını gösterdi.
Johnson İlk Hedefi Rus Bankaları ve Milyarderler
Kaynak: Twitter

Avam Kamarası’nda milletvekillerine seslenen Johnson, yaptırımların ilk diliminin Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank ve Black Sea Bank (Karadeniz Bankası) uygulanacağını duyurdu.

5 bankanın yanında Johnson, 3 kişiyi yaptırım listesine aldıklarını belirtti. “Çok yüksek net değere sahip üç kişiyi cezalandırıyoruz” dedi. Yaptırım dayattığı Rusya vatandaşları Gennady Timchenko, Boris Rotenberg and Igor Rotenberg olarak duyurdu.

CNBC’nin aktardığına göre Johnson, ilgili kişilerin Birleşik Krallık varlıklarının dondurulacağını ve ülkeye seyahat etmelerinin yasaklanacağını aktardı. Söz konusu kişilerin, tüm Birleşik Krallık kişi ve kuruluşlarının kendileriyle iş yapmalarının yasaklanacağını ekledi.

Johnson, Rusya’ya yaptırım kararının kendisinin ve diğer birçok dünya liderinin diplomasi yoluyla hedeflerine ulaşması için Putin’e “her fırsatı” vermesine rağmen alındığını dile getirdi.

Johnson; “Pes etmeyeceğiz. Mümkün olan son ana kadar diplomatik bir çözüm aramaya devam edeceğiz. Ancak mesajlarımızdan hiçbirinin dikkate alınmadığı ve Putin’in Ukrayna’yı boyun eğdirme ve eziyet etme konusunda amansız bir şekilde kararlı olduğu ihtimaliyle yüzleşmek zorundayız” dedi.

5 bankaya ve 3 kişi için alınan kararların, yaptırımların ilk dilimi olduğunun üzerini çizdi. Durumun daha da tırmanması halinde ABD ve Avrupa Birliği ile birlikte uygulanmaya hazır olarak daha fazla yaptırıma hazır olduklarını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu