Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran ile Gerilimi Süren İngiltere’nin Yeni Savaş Gemisi HMS Duncan Körfezde!

Bir süredir İran ile gerilim yaşayan İngiltere yeni savaş gemisi HMS Duncan’ı Hürmüz Boğazı’na ulaştırdı.
İran ile Gerilimi Süren İngiltere’nin Yeni Savaş Gemisi HMS Duncan Körfezde!
Son Güncelleme: 
Yorum

4 Temmuz’da İran’ın petrol yüklü Panama bandıralı tankerini “Suriye’ye yönelik ambargoları ihlal” gerekçesiyle rehin alan İngiltere, önceki günlerde İngiliz gemilerinden Hürmüz Boğazı’ndan uzak durmalarını istemişti. İran, tankerin serbest bırakılmasını, bırakılmadığı halde İngiltere’ye misilleme yapacaklarını bildirmişti.

Cebelitarık Yüksek Mahkemesi, İran tankerini normal şartlarda 19 Temmuz’a kadar rehin alacakken bu süreyi 15 Ağustos’a kadar uzatmıştı.

Süre 15 Ağustos'a Kadar Uzatıldı!Ardından İran, İngiltere’nin petrol yüklü tankeri Steno Impero’yu 19 Temmuz’da Körfez’den geçerken alıkoymuş, gerekçe olarak da “denizcilik kurallarına riayet etmemesini” göstermişti.

İki ülke arasındaki bu gerginlik sürerken, bir süre önce İngilizlere ait olan HMS Montrose’un Hürmüz Boğazı’ndan geçmekte olan bir İngiliz petrol tankerini engellemeye çalışan İran’a ait 3 tekneyi uzaklaştırdığı öğrenilmişti.

Bu gelişmenin ardından İngiltere, gemilerini korumak amacıyla söz konusu bölgeye ikinci bir savaş gemisi yollayacağını bildirdi. Bugün edinilen bilgiye göre İngiltere Hürmüz Boğazı’nda görevlendirdiği yeni savaş gemisi HMS Duncan’ı bölgeye ulaştırdı.

İngiliz Savunma Bakanlığı’ndan gelen yazılı açıklamada söz konusu geminin bölgeye ulaştırıldığı açıkça belirtildi. Ayrıca HMS Duncan, Hürmüz Boğazı’ndaki görevine Montrose’dan sonra da devam edecek.

HMS Duncan Görevine HMS Montrose'dan Sonra da Devam EdecekBakanlığın açıklamasında, kraliyet donanmasına ait HMS Duncan Gemisi’nin İngiliz bandıralı gemilerin Hürmüz Boğazı’ndan güvenli geçişine HMS Montrose ile birlikte hareket ederek destek amacıyla Körfez’e ulaştığı ifade edildi. Bununla birlikte ülkenin ilk savaş gemisi HMS Montrose’un görev süresi Ağustos ayının sonunda dolacak.

HMS Duncan ise ilk geminin görev süresinin dolmasının ardından da bölgedeki görevine devam edecek. Ayrıca HMS Montrose Orta Doğu’daki görevine 2022 yılına kadar devam edecek. Bununla birlikte yapılan açıklamada İngiltere, HMS Kent ismindeki diğer bir savaş gemisini 2019’un sonunda devreye sokacak ve böylelikle HMS Duncan görevini yeni gemiye verecek.

Diğer taraftan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere’nin İran’a ait petrol tankerini kanunlara aykırı bir şekilde rehin aldığını, Londra’nın bu durumdan zararlı çıkacağını belirtti. Hürmüz Boğazı, Basra Körfezi ve Umman Denizi gibi bölgelerin güvenliğinden İran’ın sorumlu olduğunu hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu