Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Tüketici Güveni Aralık’ta 8 Yılın En Yüksek Artışını Kaydetti

İngiltere’deki tüketici güveni, aşı haberlerinin yarattığı iyimserlikle Aralık ayında 8 yılın en güçlü sıçramasını kaydetti. Detaylar aşağıda;
İngiltere Tüketici Güveni Aralık’ta 8 Yılın En Yüksek Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin Gfk Tüketici Güveni, önceki ayın eksi 33’ünden Aralık’ta eksi 26’ya yükselerek eksi 31 yönündeki piyasa beklentilerini geride bıraktı. İngiliz tüketiciler arasındaki güven göstergesi Aralık’ta 8 yılın en yüksek artışını kaydederken bu ülkede koronavirüs aşı programının başlatılmasıyla desteklendi.

Reuters’ın haberine göre GfK’nın müşteri stratejisi direktörü olan Joe Staton; “Tüketiciler iyi haberler arıyor ve bunu Birleşik Krallık’ın COVID-19 aşılama programını başlatmasında buldular ki bu da 2020 Noel öncesi modu yükseltti” dedi.

GfK’nın anketinde endeksin en son yedi puandan fazla sıçrayışı 2012 Ekim ve Kasım ayları arasındaydı.
İngiltere Tüketici Güveni Kasım
Kaynak: GfK

İkinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgası sosyal toplantılar ve iş dünyasında yeni kısıtlamalara yol açmadan önce artış, endeksi Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. Tüketicilerin ekonominin görünümüne ilişkin görüşleri de 2011’den bu yana en büyük sıçramayla 15 puan arttı.

GfK, tüketicilerin büyük miktarda satın alma isteği ölçüsünde altı puanlık bir iyileşmenin perakendeciler için iyi bir haber olduğunu söyledi ki birçoğu en son bölgesel COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle tesislerini kapatmak zorunda kalmıştı.

Hanehalkı harcamaları, İngiliz ekonomisinin neredeyse üçte ikisini oluşturduğu için tüketici cephesinde yaşanan gelişmelerin önemi vurgulandı.
İngiltere Perakende Satış Hacim %3,8
KaYNAK: ONS

Ancak bugün Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre perakende satış hacimleri Kasım’da aylık yüzde 3,8 azaldı. Veriler üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti James Smith, her şey düşünüldüğünde, Birleşik Krallık perakende satışlarının (yakıt hariç) Kasım ayında yalnızca %2,6 düştüğü gerçeğinin üzerini çizdi.

“Bu, Birleşik Krallık’ın çoğundaki kilitlenmelere rağmen harcama seviyesinin hala Ağustos ayındakinden daha yüksek olduğu ve rahatlıkla virüs öncesi seviyesinin üzerinde olduğu anlamına geliyor” diyen Smith, prensipte tüketici temellerinin en azından Birleşik Krallık ekonomisinin bu yıl yaşadığı şokun boyutuyla karşılaştırıldığında iyi durumda olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu