Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Kış Ekonomi Planını Duyurdu

Geçtiğimiz gün Covid-19’a yönelik yeni kısıtlamalar getiren İngiltere, önümüzdeki aylarda işleri ve işletmeleri desteklemek için önemli tedbirler açıkladı.
İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Kış Ekonomi Planını Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 krizinde işleri korumak için önlemler açıklayan İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, kış ekonomisi planıyla gündeme geldi.

Hükümetin önümüzdeki ay sona erecek olan izin planının yerini alacak bir istihdam desteği paketi ile ticari kredi programlarının uzatıldığını duyurması beklenen Maliye Bakanı, ekonomiyi desteklemek için birçok tedbir açıkladı.

İngiltere hükümetinin paylaştığı bilgilere göre Sunak, pandemiden en kötü etkilenen konaklama ve turizm sektörlerine yönelik KDV indiriminin uzatıldığını söyledi.

Buna göre KDV oranlarının geçici olarak %20’den %5’e indirilmesinin 13 Ocak yerine 31 Mart 2021’e kadar devam edeceğini dile getirdi. Önlemin “kış boyunca 2,4 milyon işin korunmasına yardımcı olacağını” söyledi.

Şansölye Perşembe günü yaptığı açıklamada, KDV indiriminin uzatılmasının kış dönemi boyunca 150.000’den fazla işletmeye destek sağlayacağını da belirtti.

Hazine’nin kış ekonomik planına göre indirimin yiyecek ve alkolsüz içecekler, konaklama ve İngiltere’deki turistik yerlere giriş için geçerli olduğu aktarıldı. Planın merkezinde yeni bir İş Destek Programı ve Serbest Meslek Gelir Destek Programı’nın uzantısı yer aldı.

Ayrıca bir milyondan fazla işletmenin, kredilerin geri ödenmesine yardımcı olmak için esneklikler elde edeceği belirtildi. Birleşik Krallık’ta koronavirüsten etkilenen işletmelere ve işçilere kesinlik sağlamak için ek hükümet desteğini özetleyen Sunak, planı parlamentoda anlattı.

Duyuru, Başbakan Boris Johnson’ın bir yandan ekonomiyi büyütmeye çalışırken diğer yandan virüsün kış boyunca yayılmasıyla mücadele etmek için daha fazla önlem almasının ardından geldi.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İngiltere Rishi Sunak Kış Ekonomi Planı Birleşik Krallık’ın tüm bölgeleri ve ülkeleri için geçerli olan önlem paketinin ana başlıklarla işçiler için destek, vergi indirimleri-ertelemeler, işletmelere kredileri geri ödeme esnekliği sağlama, kamu hizmetlerine yatırımı içerdiği söylendi.

Kısa süre önce İngiltere hükümetini yeşil toparlanmaya çağıran İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) Genel Direktörü Carolyn Fairbairn, paketle ilgili şöyle konuştu:

“Hazine’nin attığı bu cesur adımlar, bu kış yüz binlerce uygulanabilir işi kurtaracak. Geleceği olan işler için yardımı hedeflemek doğrudur ancak talep sabit kalırken yalnızca yarı zamanlı olabilir. Hızlı bir iyileşme sağlamak için beceriler ve işler bu şekilde korunabilir.

Ücret desteği, vergi ertelemeleri ve serbest meslek sahipleri için yardım, Birleşik Krallık virüsle mücadele ederken gereksiz iş kayıplarının yaralayıcı etkisini azaltacaktır.

İşverenler, çalışanlarını yeniden eğitmek ve becerilerini geliştirmek için her fırsatı değerlendirerek aynı yaratıcılık ruhunu uygulayacaklar. Şansölye, iş dünyasından gelen kanıtları dinledi ve kararlı bir şekilde hareket etti. Bu çeviklik ve işbirliği ruhu, 2021’i bir büyüme ve yenilenme yılı haline getirmeye yardımcı olacak.”

Küçük İşletmeler Federasyonu Ulusal Başkanı Mike Cherry OBE ise destek paketinin, Salı günkü COVID-19 ticari kısıtlamaları konusunda madalyonun diğer yüzü olduğunu belirtti. Sunak’ın sunduğu kararları memnuniyetle karşıladıklarını ekledi. BCC Genel Müdürü Adam Marshall da benzer şekilde tedbirlerin iş dünyasına ve ekonomiye yeni bir soluk katacağını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu