Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere MB Faiz Değiştirmezken Varlık Alım Hedefini 150 Milyar Sterlin Yükseltti

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 0,1’de değiştirmeden bırakırken varlık alım hedefini 150 milyar sterlin artırarak 895 milyar sterline çıkardı.
İngiltere MB Faiz Değiştirmezken Varlık Alım Hedefini 150 Milyar Sterlin Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülke, ekonomik toparlanmayı vurması beklenen yeni bir ulusal kilitleme dönemine girerken, İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı.

Eylül ayında da para politikasını değiştirmeyerek faiz oranını yüzde 0,1’de bırakan İngiltere MB bugün, faizi %0,1’de tutmasının yanında hedef varlık alım hedefini oy birliğiyle 745 milyar sterlinden 895 milyar sterline çıkardı. Mart ayında koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana faiz oranlarını iki kez düşüren İngiltere Merkez Bankası, para politikası kararının yanında GSYİH için tahminlerini de açıkladı.

Ağustos ayında yüzde 2021 GSYİH’sinin yüzde 9 büyüyeceğini öngören BOE, tahminini düşürerek yüzde 7,25’lik büyümeye işaret etti. Ancak 2022 için gayri safi yurt içi hasıla tahminini yükseltti.

Ağustos ayında yüzde 3,5’lik büyüme tahmin eden İngiltere Merkez Bankası, bugün yüzde 6,25 büyüme öngördü.
İngiltere MB Tahmin
Kaynak: BOE

Dördüncü çeyrekte ekonominin daralmaya sürüklenebileceğini belirten rapor, 2020’nin tamamı içinse yüzde 11’lik daralma öngördü. İşsizliğin 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 7,75’le zirve yapacağı tahmin edilirken hanehalkı harcamalarının ve GSYİH’nin 2021’in ilk çeyreğinde toparlanmasının beklendiği söylendi.

Bununla birlikte ilk çeyrekteki faaliyet seviyesinin 2019’un 4. çeyreğine göre önemli ölçüde daha düşük kalacağı tahmin edildi. Rapora göre iyileşmenin zaman alacağı ve GSYİH projeksiyonunun etrafındaki risklerin aşağı yönlü olarak kaldığı aktarıldı.

BoE şu anda İngiltere ekonomisinin Aralık çeyreğindeki yüzde 2 daralma dahil bu yıl yüzde 11 küçüleceğini tahmin ederken bu varsayım mevcut sonbaharda uygulanan çeşitli kilitlemelerin planlandığı gibi sona erdiği ve önceki kısıtlamaların 2021’in ilk çeyreğinin sonuna kadar yürürlükte kalacağı senaryosuna dayandı.

Covid’in Birleşik Krallık’ta işleri, gelirleri ve harcamaları vurmaya devam ettiği, Birleşik Krallık’taki işletmelerin nakit akışı üzerinde büyük bir yük oluşturduğu ve birçok insanın geçim kaynaklarını tehdit ettiği vurgulandı. BOE’nin rolünün enflasyonun (fiyat artışlarının hızının) sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine geri dönmesini sağlamak olduğu da bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu