Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Konut Fiyat Artışı Şubat’ta %6,9’a Yükselirken Belirsizlik Sürüyor

İngiltere'nin Nationwide konut fiyatları endeksi Şubat’ta yüzde 6,9’a yükseldi. Görünüm için belirsizlikse devam ediyor.
İngiltere’de Konut Fiyat Artışı Şubat’ta %6,9’a Yükselirken Belirsizlik Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin Nationwide konut fiyatları endeksi, 2021’in Şubat ayında yüzde 6,9’a yükseldi.

Ocak ayında İngiltere konut fiyat artışı yüzde 6,4’le 6 aydır ilk kez gerilemişti. Şubat’ta fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı.

Dünyanın en büyük inşaat toplumu olarak bilinen Nationwide Building Society tarafından yapılan anket, ortalama fiyatların 231,061 sterlin ile kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya serdi.

Nationwide Baş Ekonomisti Robert Gardner, verilere ilişkin açıklamasında konut fiyatlarının Ocak’ta kaydedilen %0,2 aylık düşüşü tersine çevirerek aylık bazda %0,7 arttığını bildirdi.
İngiltere Nationwide Konut Fiyat Endeks Şubat 2021
Kaynak: Nationwide Building Society

Artışın sürpriz olduğunu çünkü damga vergisi tatilinin sona ermesinden önce yıllık fiyat artışının daha da yumuşamasının muhtemel göründüğünü ekledi. Bununla birlikte damga vergisi tatilinin Mart ayı sonuna kadar bitmesi beklenmezken, faaliyet ve fiyat artışının bundan çok önce zayıflamasının beklendiğini dile getirdi.

Çzellikle şu anda piyasadaki mülklerin yetersizliği göz önüne alındığında damga vergisi tatilinin hala ileriye dönük bir ivme sağlayabileceğini söyleyen Gardner, “belirsiz ekonomik görünüme rağmen, konut tercihlerindeki değişiklikler de talebe daha önemli bir destek sağlıyor olabilir,” dedi.

Pandemiye bağlı olarak pek çok insanın barınma ihtiyacının değiştiğini; birçok insanın daha az nüfuslu yerlere ya da mülk türlerine geçmeyi seçtiğini aktardı.

Konut piyasasının görünümünü alışılmadık bir şekilde belirsiz olarak ifade eden Nationwide Baş Ekonomisti; özellikle bütçede daha fazla politika desteği olursa, faaliyeti artırmaya devam etmek için konut tercihlerini değiştirmek için olanak olduğunu söyledi.

Ancak çoğu analistin beklediği gibi işgücü piyasası koşulları zayıflarsa, konut piyasasının önümüzdeki aylarda yavaşlamasının muhtemel olduğunu da söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu