Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin İnşaat Sektörü Kasım Ayındaki Yeni Siparişlerle Daha da Güçlendi

Açıklanan inşaat sektörü PMI verileri, İngiltere’de inşaat üretiminin Kasım ayında toparlanma yolunda kaldığını gösterdi. Konut inşaatı bir kez daha öne çıkan performans oldu.
İngiltere’nin İnşaat Sektörü Kasım Ayındaki Yeni Siparişlerle Daha da Güçlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit/CIPS İngiltere İnşaat PMI, 5 ayın en düşük seviyesi olan önceki ayın 53,1’inden Kasım’da 54,7’ye yükseldi. Rakam 52’ye işaret eden piyasa beklentilerinin epey üzerinde geldi.

Son okuma, konut inşaatının hızla büyümesi ve hem inşaat mühendisliği hem de ticari işlerin mütevazı bir şekilde artmasıyla birlikte toplam inşaat çıktısında sağlam bir artışa işaret etti. Genel yeni iş hacimleri, ihale fırsatlarındaki iyileşmenin ve müşteriler arasında güvenin artmasının ortasında Ekim 2014’ten bu yana en hızlı şekilde arttı.

Bu arada satın alma aktivitesi artışı, altı yıldan biraz daha uzun bir süredir en yüksek seviyeyi gördü. Daha olumsuz bir kayda göre ise bazı firmaların genel giderleri azaltma çabalarının ortasında devam eden işten çıkarmalar bildirmesiyle istihdam düşmeye devam etti.

Fiyat cephesinde, girdi maliyetleri Nisan 2019’dan bu yana en hızlı artışı kaydederken ileriye dönük olarak işletme güveni Ocak ayından bu yana en güçlü seviyeye ulaştı.
İngiltere İnşaat PMI Kasım 2020
Kaynak: IHS MARKIT

IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore, İngiltere inşaat üretiminin Kasım ayında toparlanma yolunda kaldığını ve büyümenin ana itici gücünün telafi çalışmalarından yeni projelere geçtiğine dair işaretler olduğunu söyledi. Yeni siparişlerdeki en son artışın 2014 sonundan bu yana en güçlü artış olduğunu vurgulayan Moore, konut inşaatının bir kez daha öne çıkan performans olduğunu dile getirdi.

Aynı zamanda inşaat mühendisliği için büyümeye dönüşün Kasım ayında manşet PMI’daki yükselişe katkıda bulunduğunu belirtti. Ticari inşaatın, sektörün başka yerlerinde görülen toparlanmanın gerisinde kaldığını ekleyerek şöyle konuştu:

“İnşaat ürünleri ve malzemeleri için teslim sürelerinin keskin bir şekilde uzatılmasının da işaret ettiği gibi, tedarik zinciri sorunları ufukta görünmeye devam ediyor. Kasım ayında inşaat firmaları tarafından tedarikçiler arasında nakliye gecikmeleri ve düşük stoklar bildirildi ki bu da bir buçuk yılı aşkın süredir satın alma maliyetlerinde en hızlı artışa yol açtı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu