Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin İmalat PMI Verileri Temmuz 2012’den Beri En Sert Daralmayı Gördü!

İngiltere'nin imalat sektörü PMI verileri Ağustos ayında 7 yılın en düşük seviyesine gerileme kaydetti.
İngiltere’nin İmalat PMI Verileri Temmuz 2012’den Beri En Sert Daralmayı Gördü!

Bugün piyasalarda önemli veri akışları hakimken, 19 ülkenin üye olduğu Euro Bölgesi’nin imalat PMI verileri Ağustos ayında daralmayı devam ettirerek resesyon riskini işaret etti. 47.0 olarak kaydedilen rakam, daralmanın sekizinci ayda da sürdüğünü gösterdi.

Bu verilerin ardından, 31 Ekim tarihinde Euro Bölgesi ülkesi olmaktan çıkacak olan İngiltere’nin imalat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Buna göre söz konusu veriler Ağustos ayında 7 yılın en düşük seviyesine geriledi. İngiltere’nin imalat sektöründe meydana gelen bu daralma, artan Brexit belirsizliği ve küresel büyümedeki zayıflıktan etkilendi.

Ülkenin imalatındaki bu gelişme beklentilerin dışında gerçekleşirken, IHS Markit’in açıkladığı ve daralmaya işaret eden verilere özellikle yeni siparişlerdeki düşüşler sebep oldu.

Bu Gelişme Beklentilerin Dışında GerçekleştiBunun yanı sıra firmalar arasındaki iyimserlik de rekor düşük seviyesine gerileme kaydetti. Ayrıca küresel çapta etkisini sürdüren ticaret savaşı ve yavaşlayan küresel büyüme İngiltere’deki ihracatı negatif etkiledi. Markit, merkezi Avrupa Birliği’nde (AB) bulunan firmalar Brexit meselesi sebebiyle tedarik zincirlerini İngiltere’nin dışındaki yerlere taşımaya yöneldi.

IHS Markit’in açıkladığı verilere göre İngiltere imalat PMI gösterge verileri Temmuz’daki mevcut seviyesi 48’den 47.4’e gerileme gösterdi.

İngiltere'nin İmalat PMI Verileri Gerileme GösterdiBazı ekonomistler söz konusu sektörde az da olsa bir iyileşme yaşanacağını düşünüyordu. Fakat beklenen olmadı. IHS Markit direktörü Rob Dawson, açıklanan PMI verilerinin imalatta çeyreklik %2 civarında bir daralmaya sinyal verdiğini söyledi.

Dawson ayrıca, ticaret gerilimlerinin devam ettiği bir ortamda kendini gösteren yüksek ekonomik ve politik belirsizliğe işaret ederken, bu durumun Ağustos ayında İngiltere’deki imalatçıları kötü yönde etkilediğini bildirdi. Ardından ülkenin iş dünyası şartlarının son 7 yılın en kötü seviyesinde olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer taraftan Euro Bölgesi’nin şu sıralar pek de iç acıcı olmayan ekonomik verileri, Brexit belirsizliğiyle çalkalanan İngiltere ekonomisinin uzun bir sürenin ardından ilk kez küçülmesiyle desteklenmişti. 2019’un ikinci çeyreğinde %0,2 oranında daralan ülke ekonomisi, yine 2012 yılından bu yana ilk kez küçüldü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum