Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de GSYİH Ağustos’ta %2,1 Büyüse de Pandemi Öncesinin %9,2 Altında

İngiltere ekonomisi Ağustos ayında Nisan’daki rekor düşüşün ardından dördüncü aylık artışını kaydetti. Ancak Covid-19 öncesi seviyelere hala dönemedi.
İngiltere’de GSYİH Ağustos’ta %2,1 Büyüse de Pandemi Öncesinin %9,2 Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık, coronavirüs salgınının ekonomide yarattığı etkilerden sıyrılmaya devam etse de, tam olarak beklenen toparlanma sağlanmış değil. Vakaların artmaya devam etmesi ve yeni tedbirlerin getirilmesiyle ekonomideki iyileşme de hız kesti.

8 Ekim’de 17 bin 540 ile şu ana kadarki en yüksek vaka sayısı gerçekleşti. Bugün açıklanan verilere göre İngiltere ekonomisi Ağustos ayında artarken, Nisan’daki %19,5’lik rekor düşüşün ardından dördüncü ardışık aylık artışını gerçekleştirdi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’nin gayrisafi yurt içi hasılası salgının başlamadığı Şubat dönemine göre %9,2 daha düşük seviyede.
İngiltere Ekonomisi %2,1 Büyüdü
Kaynak: Ulusal İstatistik Ofisi

Aylık bazda %2,1 büyüyen İngiltere ekonomisi için Reuters anketine katılan ekonomistlerin beklentisi %4,6 artış olması yönündeydi. Ağustos GSYİH’si Nisan 2020 verisinden %21,7 oranında daha yüksek seviyede. Fakat hala Covid-19 pandemisinin açtığı boşluklar telafi edilemedi.

Seyahat kısıtlamalarının azalması konaklama sektörünün %76 büyümesine yardımcı oldu. Yapılan açıklamada son aylarda kısıtlamaların hafifletilmesiyle bar, restoran, perakende gibi hizmet sektöründe toparlanmanın olduğunu aktarıldı.

Tüm ana sektörlerdeki büyüme, toplam GSYİH için olumlu katkı sağladı.
Alt Sektörlerdeki Değişim
Kaynak: Ulusal İstatistik Ofisi

Açıklanan rakamlara göre söz konusu dönemde hizmet sektöründe %2,4, üretimde %0,3, imalatta %0,7, inşaatta %3 oranında artış olurken, tarımda %0,4’lük düşüş gerçekleşti. Bu oranlar Şubat 2020 dönemine kıyasla hizmet sektöründe %9,6, üretimde %6, imalatta %8,5, inşaatta %10,8 ve tarımda %4,3 daha düşük kaldı.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan üç aylık dönemde hizmetler sektöründe %7,1, üretimde %9,3, inşaatta ise %18,5 oranında büyüme gerçekleşti. Hizmetler sektörü pandeminin etkilerinin görülmediği Şubat döneminin %9,6 altında kaldı.

Temmuz’a kıyaslandığında ise %2,4’lük artış kaydetti. İmalat sektörü Şubat’ta göre %6 daha düşük kalırken, 13 ana sektörün 8 tanesinde artış oldu.

Üç aylık devam eden büyümede üretim sektörü Temmuz’da% 3,0, Haziran’da% 16,3, Mayıs’ta% 15,4 ve Nisan’da % 9,2 düşüşün ardından Ağustos 2020’de% 9,3 arttı. İnşaat sektöründeki aylık artış %3 olurken, Şubat’ın 10,8 altında kaldığı görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu