Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İşsizlik Oranı %4,5’e Ulaşırken, İş Koruma Planı Sona Yaklaştı

İngiltere'de işsizlik oranı, hükümetin koronavirüs iş koruma planı sona ererken %4,5 ile hızlı bir artış gösterdi.
İngiltere İşsizlik Oranı %4,5’e Ulaşırken, İş Koruma Planı Sona Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bileşik Krallık’ta çeşitli bölgelerde yeni kısıtlamalar getirilmeye başlanırken, işsizlik oranında artış devam ediyor. Üstelik hükümetin geniş koronavirüs iş koruma planının sona ermesinden önce Ağustos ayına kadar geçen üç ay içinde beklenenden fazla artış gösterdi.

İngiltere işsizlik oranı, %4,5 artışla beklentilerin çok üzerinde artış gösterirken, Reuters %4,3 artış öngörmüştü.
İngiltere İşsizlik ve İstihdam Oranı 2020 Eylül
Kaynak: ONS

İşsiz olarak sayılan insan sayısı, küresel mali kriz sırasında 2009’dan bu yana en çok artış kaydetti. Ulusal İstatistik Bürosu, iş kaybı tahminini bu yılın başlarında revize ederek, Temmuz ayına kadarki üç aydaki işsiz sayısı tahminini %4,3’e yükseltmişti.

ONS’nin ulusal istatistikçi yardımcısı Jonathan Athow, “Pandeminin başlangıcından bu yana işsiz ve iş arayanlarda keskin bir artış oldu. Ancak daha fazla insan bize aktif olarak iş aramadıklarını söylüyor. Son zamanlarda işten çıkarılan insan sayısında da keskin bir artış oldu,” ifadelerini kullandı.

İstihdam edilen insan sayısı ise 153 bin adet düştü. Reuters ise 30 bin düşüş tahmin etmişti. Verinin ardından Maliye Bakanı Rishi Sunak, önceliğin artan iş kayıplarını yavaşlatmaya devam etmek olduğunu söyledi. Ancak bu ayın sonunda sona eren 50 milyar sterlinlik para yardımı, daha az cömert bir programla değiştiriliyor.

ONS verisi, çeyrek bazda 114 binlik rekor bir artışla 2009’dan bu yana en yüksek seviye olan 227 bin kişinin işten çıkarıldığını gösterdi.
İngiltere İşten Çıkarılan İnsan Sayısı
Kaynak: ONS

Şimdiye kadar İngiltere, işten çıkarılmayan işçilerin maaşlarının çoğunu ödeyen Koronavirüs İş Koruma Programı nedeniyle ABD’de görülen işsizlikteki keskin artıştan kurtuldu. Yaklaşık 1,2 milyon işveren, hükümete yaklaşık 40 milyar sterlin bir maliyetle 9,6 milyon insanı işten çıkarma programından yararlandı.

Aynı zamanda ülkede çalışan nüfusun yaklaşık %30’u izinliydi. Son birka aydır çalışmamalarına rağmen işsiz sayılmadılar. Programın Ekim ayı sonunda bitecek olmasından dolayı, hala izinli olanların çoğunun işten çıkarılması ve işsizliğin daha da artması bekleniyor.

Birleşik Krallık’ın pek çok bölgesinde koronavirüs enfeksiyonlarında büyük artışlar görülmesi ve hükümetin yerel kısıtlamalar getirmesi göz önüne alındığında işsizliğin 1990’ların başından beri görülmeyen seviyelerde 3 milyona çıkabileceğine dair endişeler var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu