Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enflasyon Mayıs’ta %2,1’le Beklenti Üstü Arttı

Dördüncü aşama gevşemeyi erteleyen İngiltere’nin Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı.
İngiltere’de Enflasyon Mayıs’ta %2,1’le Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Mayıs 2021 dönemine ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre İngiltere tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 2,1 geldi. Beklentiler yüzde 1,8’e artış yönündeydi.

Mayıs enflasyonu, devam eden ekonomik toparlanma ve yeniden açılma çabalarını yansıtırken Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek oran oldu.
İngiltere'de TÜFE Mayıs 2021
Kaynak: ONS

Birleşik Krallık’ta yıllık enflasyon oranı Nisan’da yüzde 1,4’lük piyasa tahminlerine kıyasla yüzde 1,5’e yükselmiş, bu Mart 2020’den sonra en yüksek okuma olmuştu.

Ana yukarı yönlü baskı giysilerden, motor yakıtından; eğlence ürünlerinden, özellikle oyunlar ve kayıt medyasından ve tüketilen yemekler ile içeceklerden geldi.

Diğer taraftan enflasyon bir önceki aya göre de yüzde 0,6 arttı. Burada da yüzde 0,3’lük beklentiler aşıldı. Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,8’le yüzde 0,3’lük beklentilerden fazla geldi.

İngiltere’de üretici fiyatları ise Mayıs’ta 2012’den sonra en yüksek artışı kaydetti. Birleşik Krallık imalatçıları tarafından üretilen malların fabrika çıkış fiyatları, 2021 yılı Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 4,6 artarak Ocak 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Taşıma Ekipmanları, yıllık orana 1,80 puanlık artışla en büyük katkıyı sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu