Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BCC Uyardı: İngiltere Ekonomisi 2020’ye Belirsizlik ve Durgunlukla Başlıyor

İngiliz Ticaret Odaları, İngiltere ekonomisinin 2020'ye durgunluk ve belirsizlikle başladığı konusunda uyardı.
BCC Uyardı: İngiltere Ekonomisi 2020’ye Belirsizlik ve Durgunlukla Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz Ticaret Odaları (British Chambers of Commerce-BCC) tarafından hazırlanan rapor, uzun vadeli belirsizliğin büyümeyi engellediğini söyledi. Yapılan iş anketi, İngiltere ekonomisinin uzun süreli belirsizlik, artan işletme maliyetleri ve küresel ekonomik yavaşlamadan kaynaklanan baskı nedeniyle 2019’da durgunluk içinde sona erdiğini gösterdi.

Kasım’da ülke genelinde 6.500 firmadan oluşan bir ankete dayanan BCC’nin son üç aylık ekonomik görünümü son on yılın sonunda kasvetli bir tablo çizdi. Buna göre ekonomik çıktının yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan hizmet sektörü yılın son çeyreğinde kötüleşti.

Fabrikaların ihracat ve iç siparişleri için göstergeler, on yıl içinde ilk kez iki ardışık çeyrekte negatif oldu ve üreticilerin yatırım planları sekiz yılın en düşük seviyesine geriledi.

BCC İngiltere Fabrika Sipariş Negatif İşletmelerin sağlığının önemli bir göstergesi olan nakit akışı, sekiz yıldaki en düşük seviyesinden biraz iyileşti ancak imalat ve hizmet sektörlerinde çok zayıf kaldı. BCC Ekonomi Başkanı Suren Thiru şöyle konuştu:

“İngiltere ekonomisi 2019’un son çeyreğinde aksadı. Dördüncü çeyrek, hakim hizmetler sektöründe geniş çaplı bir yavaşlama ile karakterize edildi ve çeyrek içinde tüm önemli göstergeler durgun hane halkı harcamaları ve maliyet baskısı arasında zayıfladı. Bazı gelişmelere rağmen imalat sektöründeki göstergeler tarihi standartlara göre çok zayıf kalmaya devam ediyor. Cansız üretim faaliyeti ile birlikte duraksayan bir hizmet sektörü, 2019’un dördüncü çeyreğinde İngiltere GSYİH büyümesi için yavaş bir çıkışa işaret ediyor.”

BCC, 2019’un son üç ayında ekonomik büyümede, üçüncü çeyrekteki yüzde 0.3’ten yüzde 0.2’ye yavaşlama öngörüyor.

BCC İngiltere Büyüme Tahminiİngiltere Merkez Bankası dördüncü çeyrekte sadece yüzde 0.1 büyüme tahmin ediyordu. 2019 yılında İngiltere ekonomisinin yüzde 1.3 büyüdüğünü tahmin eden BCC, 2020’de büyümenin yüzde 1’e düşeceğini bildirdi. Kurum, hizmet sektöründeki temel göstergelerin tarihi ortalamaların çok altında kaldığını dile getirdi.

BCC’nin Genel Direktörü Adam Marshall, hükümeti yeni kurulan çoğunluğunu büyümeyi teşvik etmek için büyük kararlar almak üzere kullanmaya çağırdı. “Westminster’deki siyasi çıkmazın sona ermesi, iş güvenini yenilemek ve İngiltere ekonomisinin büyük bölümünü etkileyen uzun süreli durgunluğun üstesinden gelmek için eylem getirmeli.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu