Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Bütçe Açığı Eylül’de 36,1 Milyar Sterline, Enflasyon %0,5’e Ulaştı

İngiltere hükümeti Eylül’de 36,1 milyar sterlin borç alırken enflasyon pozitif bölgeye döndü. Detaylar aşağıda;
İngiltere’de Bütçe Açığı Eylül’de 36,1 Milyar Sterline, Enflasyon %0,5’e Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık’ta yıllık enflasyon oranı, piyasa beklentileri doğrultusunda Ağustos’taki yüzde 0,2‘den 2020 yılının Eylül ayında yüzde 0,5’e yükseldi. Aylık bazda, tüketici fiyatları Ağustos’taki yüzde 0,4 düşüşün tersine, yüzde 0,4 artış kaydetti.

İngiltere Mali Araştırmalar Enstitüsü (IFS), bugün Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan rakamlara atıfta bulunarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Eylül ayının özellikle önemli olduğunu, çünkü bu noktaya kadarki fiyat artışlarının, geleneksel olarak sonraki Nisan ayında yardımların ve devlet emekli maaşlarının nasıl yükseltileceğinin hesaplanmasında kullanıldığını vurguladı.

Mevcut ekonomik çalkantı, kazançların Temmuz ayına kadar tahmini %1 düşürürken ve bugünün %0,5’lik enflasyon rakamı ile devlet emekli maaşlarının gelecek Nisan’da %2,5 oranında artacağını öngördü.
İngiltere Enflasyon
Kaynak: Trading Economics

Tam bir temel devlet emekli maaşının, şu anki haftalık 134,25 sterlininden 137,60 sterline yükseleceği, tam bir yeni devlet emekli maaşınınsa 172,20 sterlinden 179,60 sterline yükseleceği söylendi.

Ifs’ye göre temel devlet emekli maaşı ortalama kazancın %18,4’ünden %19’una artacaktı ki bu halihazırda Nisan 1988’den beri görülen en yüksek seviyeydi. Yeni devlet emekli maaşının değeri ortalama kazancın yüzde 24’ünden yüzde 24,8’ine yükselecekken bu da her ikisinin de mevcut rekor seviyelerinden daha fazla yükseleceği anlamına geldi.

ONS’nin bugün açıkladığı bir diğer veri de İngiltere’nin beklenti üstü gelen 36,1 milyar sterlin değerindeki bütçe açığı oldu.
İngiltere Kamu Sektörü Net Borçlanması
Kaynak: ONS

Kamu sektörü net borçlanması Eylül 2020’de tahmini 36,1 milyar sterline ulaşırken rakam Eylül 2019’a göre 28,4 milyar sterlin fazla oldu. Bu da 1993’te kayıtların başlamasından bu yana herhangi bir aydaki üçüncü en yüksek borçlanmayı temsil etti.

ONS, mevcut mali yıl (Nisan-Ağustos 2020) için borçlanma tahminlerinin, koronavirüs (COVID-19) salgını sırasında veri toplamada karşılaşılan zorlukların bir sonucu olarak ve bazı tahminler resmi tahminlere dayandığından, normalden daha fazla belirsizliğe tabi olduğunu ekledi. Borç-GSYİH oranı 1960’tan beri en yüksek seviyeye ulaşırken hükümetin Eat Out Help Out (Dışarıda ye, yardım et) programının etkisi azalırken enflasyon pozitife döndü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu