Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Brexit Sürecinde Desteğe Karşılık İstifa Beklentisi ve Ülke Finansallarının Durumu

Son zamanlarda dünya gündeminde yer eden Brexit gelişmesinde milletvekillerinden gelecek desteğe karşılık May'den istifa beklenirken ülke finansallarına bakış şöyle;
İngiltere Brexit Sürecinde Desteğe Karşılık İstifa Beklentisi ve Ülke Finansallarının Durumu
Yorum

İngiltere Başbakanı Theresa May’ın, milletvekillerinin Avrupa Birliği’nden nasıl ayrılacağı konusundaki yaygın olarak sevilmeyen planına alternatifler seçme sürecine başlaması nedeniyle Çarşamba günkü partisinde isyancılardan ayrılma planlarını ortaya koyma çağrılarıyla karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

İngiltere’nin bu hafta sonunda AB’den (en büyük ticaret ortağından) ayrılması gerekiyordu, ancak aylarca milletvekilleri tarafından tartışıldıktan sonra, Bayan May boşanma anlaşması için meclis çoğunluğunu toplayamadı. Çıkış günü şimdi en az 12 Nisan tarihine kadar geri koyuldu.

Desteklemenin Bedeli İstifa

Bazı Muhafazakar milletvekilleri, Bayan May’ın planını destekleme bedeli olarak istifaya söz vermesini istiyor. Bu, bir başka liderin Brexit’in bir sonraki aşamasını müzakere etmesine yol açacak.( İngiltere’nin blokla gelecekteki ekonomik ilişkisi.) Çarşamba günü mecliste, Bayan May geleceği hakkında sorulardan kaçındı ve bu hafta sonra yaptığı anlaşmada bir oylama olacağını ima etti. Milletvekillerine “Hepimizin sahip olması gereken hedef Brexit’i sunmak.” dedi.

Bayan May’ın AB’yi terk etmek için pazarlık ettiği anlaşmada ayrılık şartlarını ortaya koyuyor ve en azından 2020’nin sonuna kadar ekonomik ilişkilerin olduğu gibi kalması için bir geçiş dönemi kuruyor. Bu ara dönemde, İngiltere, gelecekteki uzun vadeli blokla ilişkisini müzakere etmeyi umuyor.

İrlanda Gündemi ve Oylama

Anlaşma ayrıca, İngiltere’nin bir eyaleti olan Kuzey İrlanda ve AB’de kalan İrlanda arasında fiziksel bir sınırın oluşmaması için özel bir düzenleme de içeriyor. AB karşıtı milletvekilleri, çoğunlukla kendi partisinde, anlaşmanın İngiltere’yi Brexit’ten sonra AB’ye çok yakın tuttuğunu düşünüyor. Diğerleri için her iki tarafta da, ülkeye gereksiz ekonomik zarar verilmesine neden olacak tatmin edici bir anlaşma gözlenmemekte.

İngiltere’nin parlamenter sistemi için alışılmadık bir süreçte milletvekillerine, neyi destekleyeceklerini seçebilecekleri Brexit planları menüsü ile oylama yapılacak. Milletvekilleri birçok Brexit sonucunu destekleyebilir. Sürecin, bu akşam kesin bir sonuç vermesinin olası olmadığı düşünülüyor.

GBP/USD ve FTSE 100 Endeksindeki Görünüm

İngiltere’de gündem Brexit’i iptal et AB Bloğunda kal başlıklarını içeren dilekçelerin sayısındaki artışa yoğunlaşmışa benziyor. Parlamento’nun bu talebi ilerleyen günlerde ele alacağı bekleniyor. Hükümet tarafı ise dilekçe içeriklerinde yer alan talebin gerçekleşmeyeceğini ve Bloktan ayrılığın gerçekleşeceğini ifade ediyor. Gün içerisinde 1,3170 seviyelerini düşük bantta gören GBP/USD an itibarıyla 1,320 seviyesinden işleme giriyor. 1,3086 seviyesinde ele alınacak olası destek ise karmaşık gündemde finansal açısından önem arz etmekte.

Sabahki tablosunun ardından %0.20 prim yaparak işlem almaya devam eden İngiltere FTSE 100 endeksinde 7.211 puandan çizilen grafikler karşımıza çıkmakta. 7.119 seviyesinde gözlenen 100 günlük hareketli ortalamanın olası bir destek konumunda izlenebileceği düşünülmekte ancak 52 seviyesinde nötr bölgede dalgalanmakta olan 14 günlük periyotta çalışan RSI indikatörü de politik gündemin resmini çiziyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu