Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Perakendeciler 3 Yılın En Keskin Artışını Bildirirken GBP/USD Yükseldi

CBI anketine göre perakende satış dengesi Nisan'da 20'ye yükselerek -5'lik beklentilerin çok ötesine çıktı. Sterlin, dolar karşısında yükselişe geçti.
İngiliz Perakendeciler 3 Yılın En Keskin Artışını Bildirirken GBP/USD Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlini 27 Nisan’da 1,39 doların üzerinde işlem görürken rakam geçen hafta kaydedilen yaklaşık 2 ayın yükseklerine yaklaştı. Toparlanma umutları İngiliz sterlinini desteklemeye devam ederken duyarlılık dolar endeksindeki zayıflıktan da etkileniyor.

Bugünkü hareketliliğin arkasına bakıldığında ise İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Gerçekleşmiş Dağıtıcı Ticaretleri anketinin yer aldığı görülüyor. Mart’ta perakende satış dengesi -45 olurken Mart’ta rakam -5’lik beklentilerin çok üzerinde 20 seviyesinde gerçekleşti.

Rakam 2018’in Haziran ayından bu yana en yüksek okumayı temsil ederken perakende satış hacimleri 2021’de ilk kez iyi görüldü.

Anket sonuçları TSİ 13.00’da açıklanırken GBP/USD bu dakikalardan sonra yükselişini hızlandırdı ve gün içi en yükseklerini kaydetti.
GBP/USD Yükseliş
Kaynak: piyasa.paratic.com

TSİ 14.30’da artıda işlem görmeye devam eden parite, 1,3918’i test etti. Yükselişin sürmesi durumunda 1,3932’lik ilk teknik direnç izlenecekken yön tersine dönerse 1,3873 ilk destek noktası olacak.

Uzmanlar beklenenden daha iyi bir dizi ekonomik verinin İngiltere’nin güçlü toparlanmasını vurguladığını belirterek para birimini başlıca muadillerine karşı güçlendireceğini öne sürüyor.

Bu arada EY ITEM Kulübü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2021 gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminini yüzde 6,8’e yükseltti. Önceki tahmini yüzde 5 olan kuruluş, ülkenin son 58 yılın en hızlı büyümesini yaşayacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu