Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Parlamentosu Hükümetin Yetkisini 1 Günlüğüne Elinden Aldı

İngiltere Parlamentosu, hükümetin gündemi belirleme yetkisini bir günlüğüne alırken, hükümete karşı oy kullanan üç bakan istifasını sundu.
İngiliz Parlamentosu Hükümetin Yetkisini 1 Günlüğüne Elinden Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyanın yakından takip ettiği ve nasıl bir sonuca varılacağının merak edildiği Brexit sürecinde gün geçmiyor ki şaşırtıcı bir gelişme daha olmasın. Dün, bazı bakanların İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifa etmesinin Brexit anlaşması için olumlu olabileceği düşüncesini okumuştuk.

Başbakan May daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını parlamentoya yeniden sunmak için gerekli milletvekili desteği olmadığını aktardı. İngiliz parlamentosu ise gündemi belirleme yetkisini Brexit seçeneklerini oylamak üzere hükümetten bir günlüğüne alan değişiklik teklifini kabul etti.

İngiltere parlamentosu, gündemi belirleme yetkisini bir günlüğüne hükümetin elinden aldı.

Imgiliz Parlamento Yetki AlindiOylamada hükümete karşı oy kullanan Sağlık Bakanı Steve Brine, Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington ise istifa etti. Bu gece yapılan oylamada gündemi belirleme yetkisini hükümetin elinden alınmasını öngören kanun teklifi 302’ye karşı 329 oy ile kabul edildi.

Kabul edilen teklif çerçevesinde Çarşamba günü hükümetin gündemi Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un inisiyatifiyle belirlenecek.

John BercowBuna göre milletvekilleri yarın Brexit konusunda farklı senaryoları oya sunacaklar. Parlamentoya sunulması beklenen konular arasında Brexit’in iptali ve yeni bir referanduma gidilmesi gibi seçeneklerin yer alacağı tahmin ediliyor.

Eğer bunlardan birisi oylamada çokluk elde ederse, hükümet üzerinde siyasi baskının artacağı düşünülüyor. İstifa eden üç bakanın haricinde iktidar partisinin grup kararına karşı hareket eden başka bakanların da istifa etmesi beklenirken, bunların artması durumunda May’in koltuğunun sallanacağı tahmin ediliyor.

Başbakan May, son yaptığı açıklamada Brexit anlaşmasını parlamentoya yeniden sunmak için gerekli milletvekili desteğini henüz bulamadığını aktardı.

May Gerekli Destek Yokİngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin AB’den bir anlaşmayla ayrılmasının doğru olacağına inanmayı sürdürdüğünü söyledi. Fakat bunu bir kez daha parlamentoya sunmak için gerekli desteği görmediğini ve bundan üzüntü duyduğunu ekledi. Parlamento yeni bir anlaşmayı oylamazsa, bu kez daha uzun süreli bir ertelemenin gündeme gelebileceğini ekledi. Parlamentonun alacağı kararın hükümetin bağlayacağı konusunda açık çek vermeyeceğini belirten May, onay almadan anlaşmasız Brexit’i ise değerlendirmeyeceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu