Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF, Pandemiyle Mücadelede Peru ve Şili’nin Kredi Taleplerini Onayladı

Pandemiyle mücadelede onlarca ülkeye destekte bulunan IMF, Peru ve Şili’nin FCL (Esnek Kredi Hattı) taleplerini onayladı. Detaylar aşağıda;
IMF, Pandemiyle Mücadelede Peru ve Şili’nin Kredi Taleplerini Onayladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, fonun Peru ve Şili’nin FCL (Esnek Kredi Hattı) taleplerini onayladığını duyurdu. Bu arada IMF de Bangladeş’in IMF’nin acil finansmanını alan 60. ülke olduğunu açıkladı.

Pandemiyle mücadelede onlarca ülkede maddi yardımda bulunan IMF, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Zaten dünya çapında 6 milyara yaklaşan vaka sayısı ve açıklanan ekonomi verileri de bunun, hatta daha da fazlasının olması gerektiğini gösteriyor.

Kurumun halihazırda 60 ülkeye 22 milyar dolar yardım sağladığını bildiren Kristalina Georgieva, peru ve Şili’nin Esnek Kredi Hattı (FCL) taleplerinin onaylandığını duyurdu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Georgieva, şu ifadeleri kullandı: “Covid-19’un etkileriyle mücadele eden diğer ülkeler gibi Peru ve Şili de insanlarının yaşamlarını korumak için önemli tedbirler alıyor. Bu hafta icra kurulumuz, Peru ve Şili’nin FCL taleplerini onayladığında çok güçlü ekonomik temellerini ve kurumsal politika çerçevelerini takdir etti.”

FCL’nin artık Peru ve Şili’nin araçlarının bir parçası olduğunu belirten Georgieva, ülkelerin bu kredi hattına iki yıl içinde standart şartlılık olmadan erişebileceklerini ekledi.

IMF’nin Şili’ye FCL kapsamında yaklaşık 23,93 milyar ABD doları tutarında iki yıllık bir anlaşmayı onayladığı belirtildi.
Şili Günlük Vaka
KAYNAK: WORLDOMETER

Kristalina Georgieva, Şili yetkililerinin ileriye dönük olarak çok güçlü politikaların ve kurumsal politika çerçevelerinin sürdürülmesine güçlü bir bağlılık göstermeye devam ettiğini dile getirdi.

Buna rağmen Şili’nin açık ekonomisinin ülkeyi ihracata yönelik küresel talepte bozulma, küresel finansal koşulların aniden sıkılaşması, gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye girişlerinin sert bir şekilde azalması veya tersine çevrilmesi gibi risklere maruz bıraktığını ekledi.

Peru için de yaklaşık 11 milyar dolar değerinde iki yıllık bir anlaşmayı onayladığını açıklayan IMF Başkanı, Peru’nun çok güçlü politikası ve kurumsal çerçevelerinin etkileyici makroekonomik sonuçlar elde etmesine ve güvenlik açıklarını azaltmasına yardımcı olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu