Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Küresel Büyüme Tahminini %6’ya Yükseltirken ABD Toparlanmada Öne Çıktı

Küresel ekonomi için görünümünü yükselten IMF, 2021’de yüzde 6 büyüme tahmin etti. ABD’nin yüzde 6,4 büyüyeceği ve krizden çıkışa en önemli katkıyı sağlayacağını öngördü.
IMF Küresel Büyüme Tahminini %6’ya Yükseltirken ABD Toparlanmada Öne Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

IMF merakla beklenen son görünüm raporunu yayımladı. Nisan raporunda Uluslararası Para Fonu (IMF) yüz milyonlarca insanın aşılanması ve ekonomik faaliyette keskin bir toparlanmaya yardımcı olması beklenen çabalar sayesinde yıl için küresel büyüme tahminini yükseltti.

Buna göre IMF küresel ekonominin 2020’de yüzde 3,3’lük bir daralmanın ardından 2021’de yüzde 6 oranında büyüyeceğini öngördü. Önceki tahmin yüzde 5,5 idi. Krizin çıkışına en zengin ülkelerin, özellikle de ekonominin bu yıl yüzde 6,4 oranında büyüyeceği tahmin edilen ABD’nin öncülük edeceğini söyledi.

Küresel beklentilerin salgının birinci yılında yüksek belirsizliğini koruduğunu belirten IMF, ekonomik iyileşmelerin ülkeler ve sektörler arasında farklılık gösterdiğini aktardı.

IMF 2021 Nisan Tahminleri
Kaynak: IMF

Rapora göre görünüm sadece virüs ve aşılar arasındaki savaşın sonucuna değil, aynı zamanda yüksek belirsizlik altında uygulanan ekonomik politikaların bu benzeri görülmemiş krizin kalıcı hasarını ne kadar etkili bir şekilde sınırlayabileceğine bağlı.

Bununla birlikte 2021’de yüzde 6 büyümesi beklenen küresel ekonominin 2022’de yüzde 4,4 büyümesi bekleniyor. Ve her iki tahmin de Ekim 2020’deki rapordan daha güçlü.

Gelişmiş ekonomiler arasında 2021’de yüzde 6,4 büyümesi beklenen ABD için 2022’de yüzde 3,5’e işaret edildi. Euro Bölgesi içinse sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 3,8 toparlanma tahmini verildi.

Gelişmekte olan ekonomilerin 2021’de yüzde 6,7 ve 2022’de yüzde 5 büyüyeceği öne sürüldü. Çin’in 2021’de yüzde 8,4 büyümesi beklenirken Hindistan’ın yüzde 12,5 büyüyeceği belirtildi. Türkiye içinse büyüme tahminini bu yıl için yüzde 6, 2022 için yüzde 3,5’te sabit bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu