Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: Arz Kesintileri 2023’e Kadar Sürebilir

Pandemi nedeniyle yaşanan üretim ve tedarik zinciri sıkıntısı arz kısıtlamalarına yol açarken, IMF bunun enflasyonu hızlandırdığını bildirdi.
IMF: Arz Kesintileri 2023’e Kadar Sürebilir
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer ve Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Oya Celasun Avrupa’nın enflasyonu ve ekonomisine dair bir yazı hazırladı.

Arz Kesintileri Enflasyonu Artırıyor, Avrupa’da İyileşmeyi Zayıflatıyor” başlıklı yazıda kesintilerin sürmesinin muhtemel olduğu, politika yapıcıların yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesine izin vermeden toparlanmayı destekleme zorluğu yaşayacağı belirtildi.

İnsanların Covid-19 salgınını kontrol etmek için evlerinde kaldığı, harcamalarını azalttığı söylenirken, yeniden kapanmalar nedeniyle kimyasallardan mikroçiplere kadar ara girdi kıtlığının fabrika toparlanmasının durmasına neden olduğu bildirildi.

Teslimat sürelerinin rekor seviyelere ulaşmasının, tüketim malları fiyatlarını yükselttiği kaydedildi. Arz kesintilerinin ise 2023 yılına kadar devam edeceği öngörüldü.

Arz kısıtlamalarının Euro Bölgesi’nde üretici fiyatlarının artmasında önemli bir rol oynadığı ifade edildi. Üretici fiyat enflasyonunda, imalat tarafının 2021’in ilk üç çeyreğinde salgın öncesine göre 10 puan daha arttığı hatırlatıldı.

Kesintilerin temel tüketici fiyatları üzerindeki etkisinin daha az olduğu belirtilen yazıda, “Arz darboğazlarını hafifletmede düzenleyici ve hedefli mali önlemler ne kadar başarılı olursa, politika yapıcıların enflasyonu kontrol altına almak için toplam talebi ve ekonomik büyümeyi azaltmaya zorlanmaları o kadar az olasıdır.” ifadesine yer verildi.

Arz kesintilerinin enflasyonu daha da hızlandıracağı ve bu durumun Avrupa’da ekonomik toparlanmayı zayıflatacağına vurgu yapıldı. Otomobiller için arz sorununun 2022 ortasında biteceği beklentisine karşın Omicron varyantının yeni bir belirsizlik yarattığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu