Yatırım yapmaya başla!

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Nisan’da 75,9’a Yükseldi

İmalat sanayinde yer alan 1745 işyerinin yanıtlarıyla oluşturulan sonuçlara göre, imalatta kapasite kullanım oranı aylık bazda 1,2 puan arttı.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Nisan’da 75,9’a Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayi kapasite kullanım oranını (KKO) açıkladı. İktisadi yönelim anketine bağlı yanıtlardan hazırlanan sonuçlara göre imalat KKO, 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 1,2 puan artarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya 0,6 puan artış gösterdi.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı
Kaynak: TCMB

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre KKO-MA Nisan ayında 76,2 değerine yükseldi. İmalat KKO, Mart ayında 74,7 değerinde gelmişti.

Tüketim mallarında KKO, 71,0 değerinden 72,1’e, dayanıklı tüketim mallarında 73’ten 74,5’e, dayanıksız tüketim mallarında 70,6’dan 71,6’ya, ara mallarda 78,3’ten 78,8’e yükseldi. Mart ayında 75,7 değerinde gelen yatırım mallarında KKO, Nisan’da 73,9’a geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum