Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İki Bölgesel Fed Başkanı Eylül’de Faiz İndirimine Sinyal Verirken, Powell’ı Destekledi

Temmuz'da faiz indirimine giden Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) iki yetkilisi Eylül ayında yeniden para politikasında gevşemeye yönelimin mümkün olabileceğini söyledi.
İki Bölgesel Fed Başkanı Eylül’de Faiz İndirimine Sinyal Verirken, Powell’ı Destekledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği gibi Fed Temmuz ayı sonunda 25 baz puanlık bir faiz indirimi uygulamış ve ardından piyasalarda değişik yorumlarla yankılanmıştı. İndirimin üzerinden günler geçmesine rağmen bu konuda hala farklı görüşler gelmeye devam ediyor.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida bankanın Temmuz toplantısından bu yana küresel ekonomik görünümün kötüleştiğini iddia etmişti. Bu noktada yavaşlayan küresel ekonomiye vurgu yapan Clarida, “güçlü enflasyonsuzluk baskılarının” varlığından söz etmişti.

Memnun etmeyen çeyrek baz puanlık indirimin ardından Fed’den sonraki dönemler için beklentiler şekillenmeye başlamıştı. Nihayet bugün Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’den bir açıklama geldi.

İki bölgesel yetkili, Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gidebileceğine dair sinyaller verirken, ABD ekonomisini değerlendirdi.

ABD Ekonomisi DeğerlendirildiAyrı ayrı açıklamalar yapan Kaplan ve Daly ülke ekonomisinin karşı karşıya olduğu problemlerin başka bir faiz indirimini mecbur kılabileceğini söyledi. Bilindiği gibi Fed Başkanı Jerome Powell,  geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasında bankanın Eylül’de faiz indirimine gidebileceğini belirtmişti. İki yetkilinin açıklamaları onun bu mesajını destekledi.

Dün kaydettiği açıklamalarında önemli noktalara değinen Kaplan, bir politika ayarlamasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Bunun yanında güçlü tüketici harcamalarına da değinen Dallas Fed Başkanı, bankanın faiz oranındaki değişiklikte geleceği dikkate almak durumunda olduğunu belirtti.

Yeni Zelanda/Wellington’da konuşan Daly ardından kendisine yöneltilen sorulara cevap olarak ABD ekonomisinin güçlü şartlar altında bulunduğunu ve şu an bekle-gör konumunda olduğunu söyledi.

Daly Yeni Zelenda'da KonuştuDiğer taraftan ABD imalat sektöründe görülen zayıflığı anımsatan Kaplan, bu durumun elbet bir gün iş gücü piyasasına yansıyacağını düşünüyor ve bunun da tüketici harcamaları üzerinde negatif etki yaratacağından endişe duyuyor. Söz konusu bu zayıflığın devam edip etmeyeceğini yakından takip edeceğini bildirdi.

Tahvil faizlerinde son dönemlerde gözlemlenen düşüşü “gerçeğe uygunluk testi” olarak adlandıran Kaplan, 30 yıl vadeli Hazine tahvil faizinin bu sıralar merkez bankası denetiminde olan gecelik Fed fonları faizinin altında bulunduğuna işaret etti.

Kaplan, bu durumdan küresel likiditeyi ve gelecekteki büyüme beklentilerinin giderek kötümserleşmesini sorumlu tuttu. ABD’de artan küresel durgunluk endişeleriyle 30 yıllık Hazine tahvil faizinin getirisi dün %2 altına inmişti.

Daly, enflasyona vurgu yaptığı konuşmasında ülkedeki işçilerin istihdama dahil edilmesine sıcak baktığını belirtti.

ABD'de İşçiler İstihdama Davet EdilmeliBu sıralar kendini gösteren düşük enflasyon baskıları ve tam istihdam için oluşan belirsizliği de değerlendiren Daly, açıklamasında daha fazla kayda değer ifadelere yer vermedi.

Tüm bunlarla birlikte Powell, geçtiğimiz hafta Kansas City Fed’in organize ettiği Jackson Hole Sempozyumu’nda bir konuşma yapmış ve burada ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu söylemişti. Bunun yanında önemli risklerin varlığına da işaret eden Powell, büyümeyi sürdürme yolunda adım atacaklarını vaad etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu