Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ifo’nun Almanya’da Daha Az Ekonomik Daralma Tahmini İyimserliği Artırdı

Bundesbank’ın yanında Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü de Almanya’nın Covid kilitlemelerinden başta tahmin edilenden çok daha hızlı toparlandığını söyledi.
Ifo’nun Almanya’da Daha Az Ekonomik Daralma Tahmini İyimserliği Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,7 küçülen Almanya ekonomisindeki yavaşlamanın beklenenden daha az olduğunu bildirdi. Ifo, Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasının bu yıl yüzde 6,7 yerine yalnızca yüzde 5,2 azalacağını tahmin etti.

Yani beklenen ekonomik gerilemenin tahmin edilenden daha az olduğunu dile getirdi. İfo’nun tahmin başkanı olan Timo Wollmershaeuser; ikinci çeyrek düşüşünün korktuklarından daha az olduğunu ve mevcut toparlanmanın beklediklerinden iyi ilerlediğini söyledi.

Ancak iyileşme hızının yılın ilerleyen dönemlerinde gözle görülür şekilde yavaşlamasının muhtemel olduğunu ekledi.

Nedenini ise tüketici harcamalarıyla ilgili belirli hizmetlerin, koronavirüs kısıtlamaları ve tüketicilerin ve şirketlerin davranışlarındaki kalıcı değişiklikler nedeniyle sınırlı kalacak olmasıydı.

Tahmini toparlanma oranında, GSYİH’nin 2021’in dördüncü çeyreğine kadar kriz öncesi düzeyine ulaşmayacağı bilgisi de verildi. Sonraki yıl, ifo GSYİH’de ortalama yüzde 5,1’lik bir genişleme öngördü. İyileşmenin 2022’de devam edeceği ve GSYİH’nin ortalamanın üzerinde yüzde 1,7 oranında büyüyeceği aktarıldı.

Sonbahar ekonomik tahmin raporunda İfo, “Alman ekonomisi hala iyileşme yolunda” başlığını kullanırken koronavirüs salgınının, küresel ekonomiyi 2020’nin ilk yarısında derin bir resesyona sürüklediğini belirtti.

Enfeksiyon akışını engellemek için alınan önlemlerin, özellikle birçok hizmet sektöründe satışlarda eşi görülmemiş düşüşlere yol açtığı kaydedildi.
Ifo Sonbahar Ekonomik Tahmin
Kaynak: Ifo

İmalat sektöründeki şirketlerin üretimi de kıstığı bildirilirken şu ifadelerle devam edildi:

“Ancak önceki durgunluklarla karşılaştırıldığında, genel ekonomik daralmanın endüstriyel katma değere atfedilebilen payı nispeten küçüktü. Kapatma önlemlerinin kademeli olarak hafifletilmesiyle birlikte, en geç yazın her yerde toparlanma başladı.

Pek çok yerde, girişimcilerin ruh hali önemli ölçüde iyileşti ancak hanelerinki sadece kısmen toparlandı. Bununla birlikte, virüs yayılmaya ve ekonomik faaliyeti etkilemeye devam ettiği sürece küresel ekonominin tamamen toparlanmasının uzun bir zaman alması muhtemeldir.”

Yılın ilk yarısında, Alman ekonomisinin de kendisini savaş sonrası tarihindeki en derin resesyonda bulduğu söylendi. Yine de Almanya’daki durgunluğun yine de diğer ülkelere kıyasla oldukça ılımlı kaldığı eklendi. Gayri safi yurtiçi hasıla, 2020’nin ilk çeyreğindeki yüzde 2,0’lik düşüşün ardından ikinci çeyrekte yüzde 9,7 daha küçüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu