Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei’nin Büyümesi, ABD Yaptırımları Nedeniyle 2020’de Yavaşladı

ABD yaptırımları ve koronavirüs pandemisinin ekonomik etkileri Çinli Huawei'nin 2020 gelir artışını önemli ölçüde yavaşlattı.
Huawei’nin Büyümesi, ABD Yaptırımları Nedeniyle 2020’de Yavaşladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD’nin yaptırımlarıyla büyük bir uğraş içerisinde girdi. Huawei’nin 2020 yılı gelir artışı bu yaptırımlar ve koronavirüs pandemisinin ekonomik yansımalarına bağlı olarak önemli ölçüde yavaşladı.

Şirketin 2020 geliri yuan bazında yıllık %3,8 artışla 891,4 milyar yuan olarak açıklandı. Dolar bazında ise 136,7 milyar dolar gelir elde etti.
Huawei 2020 Yıllık Raporu
Kaynak: Huawei

Bu rakamlar, şirketin 2019 yılında gördüğü %19’dan fazla gelir artışının ardından yavaş olarak değerlendirildi. Huawei’nin faaliyet gösterdiği ve pozitif gelir artışı görülen tek bölge ise Çin oldu. Şirketin Çin’deki satışları yıllık bazda %15,4 artışla 584,9 milyar yuana yükseldi. Çin satışları, toplam gelirinin %65’inden fazlasını oluşturdu.

Huawei’nin 2020 net kârı, yıllık bazda %3,2 oranında artış gösterirken 64,6 milyar yuan (9,9 milyar dolar) düzeyinde gerçekleşti. Tüketici işletmesi ise yıllık %3,3 artışla 482,9 milyar yuan gelir elde etti. Bu rakamlar, 2019 yılındaki %34’lük büyümeden daha yavaş bir büyümeye işaret etti.

Şirketin dönüşümlü başkanı Ken Hu, “2021’de kendimizi karmaşık ve değişken bir küresel ortamda bulmaya devam edeceğiz. Covid-19’un yeniden canlanması ve jeopolitik belirsizlik, küresel topluluk için devam eden zorluklar sunacak. Huawei, hepimizin karşılaştığı sorunlara yeni çözümler sunmak için dijital teknolojinin gücüne derinden inanıyor. Hayatları daha iyi, işletmeleri daha akıllı ve toplumu daha kapsayısı hale getiren djital teknoloji yaratmak istiyoruz. Bu nihayetinde bizi tamamen bağlantılı, akıllı bir dünyaya yaklaştıracak,” dedi.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua ise “Önümüzde daha büyük zorluklar olsa da Huawei açık işbirliği ve küresel operasyonlara kararlıdır ve açık endüstri ekosistemlerini geliştirmek için küresel ortaklarımızla çalışmaya devam edecektir. Birlikte, teknolojideki gelişmeleri yönlendirecek, endüstri gelişimini teşvik edecek ve müşterilerimiz ve küresel topluluk için daha fazla değer yaratacağız,” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu