Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’da İşsizlik 16 Yılın En Yükseğine Çıktı

Hong Kong’un işsizlik oranı, şehir yeni Covid-19 vakalarını kontrol etmek için katı sosyal mesafe önlemleri altında mücadele ederken Aralık ayında 16 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.
Hong Kong’da İşsizlik 16 Yılın En Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hükümet tarafından yayımlana raporda, Hong Kong’da mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının bir önceki dönemdeki yüzde 6,3’ten 2020’nin Aralık ayına kadar olan üç ayda yüzde 6,6’ya yükseldiği belirtildi.

Bu, koronavirüs salgını yerel tüketim duyarlılığını baskılamaya ve ekonomik faaliyetleri aksatmaya devam ederken, 2004’ün son çeyreğinden bu yana en yüksek işsizlik oranı oldu. İşsiz sayısı 1500 artarak 246 bine, çalışan nüfus 2400 kişi azalarak 3,65 milyona çıktı. İşsizlik hemen hemen tüm büyük ekonomik sektörlerde arttı, perakende, konaklama ve yemek hizmetleri ana artışları kaydetti.

Nüfus Sayımı ve İstatistik Dairesi’nin bugün yayımlanan en son işgücü istatistiklerine göre işsizlik oranı Aralık’ta yüzde 6,6’ya yükseldi.
Hong Kong İşsizlik Aralık 2020
Kaynak: Trading Economics

Eksik istihdam oranı iki dönemde değişmeyerek %3,4’te kaldı. Rapora göre işgücü de büyük ölçüde değişmedi. Yerel işletmeler, grup toplantıları, erken restoran kapanmaları ve kepenkli barlar üzerindeki kısıtlamalarla, tüketici harcamalarına ağırlık veren katı sosyal mesafe önlemleri ve turizm eksikliği altında mücadeleyi sürdürüyor.

Buna rağmen Hong Kong’un İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam Salı günü yaptığı açıklamada, şehrin sosyal mesafe önlemlerini genişleteceğini, zorunlu testleri artıracağını ve vakalarda artıştan sonra belirli mahallelerde yeni kısıtlamalar getireceğini söyledi.

Çalışma ve Refah Bakanı Chi-kwong ilgili raporda; Kasım ayının ikinci yarısında başlayan dördüncü yerel salgın dalgası nedeniyle işgücü piyasasının yeniden kötüleştiğini söyledi.
Hong Kong 18 Ocak Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

Mali Sekreter Paul Chan Salı günü erken saatlerde Asya Finans Forumu‘nda yaptığı açıklamada, ekonominin ikinci yarıda bir toparlanma ortaya çıkmadan önce yılın ilk yarısında mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Chan Pazar günü yayımlanan blog yazısında da “Çin Yeni Yılı genellikle perakende ve restoranlar gibi işletmelerin en müreffeh ve en yüksek kazanç sağladığı bir zamandır ancak şu anda bunlar salgından ciddi şekilde etkileniyor” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu