Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong, Ekonomiyi Destekleyecek Ek Önlemlere Açık

Hong Kong’lu yetkili, hükümetin ekonomiyi desteklemeye yardım edecek önlemlere karşı açık fikirli olduğunu söyledi.
Hong Kong, Ekonomiyi Destekleyecek Ek Önlemlere Açık
Yorum

Hong Kong’un Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakanı olan Edward Yau, Hong Kong hükümetinin kentin ekonomisini desteklemeye yardımcı olacak ek önlemlere karşı açık görüşlü olduğunu söyledi.

CNBC’ye konuşan Yau; “Hong Kong elbette bir tür ikiz döngü tarafından çarpıldı ki bu; ABD-Çin ticaret savaşı ile yerel huzursuzluk” diyerek en çok da girişimlerin etkilendiğini aktardı.

Hong Kong hükümetinin işletmeler için destek tedbirleri aldığını da dile getirdi. Hatta tedbirlerin işletmelerin ABD-Çin savaşının serpintileriyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için protestoların öncesinde başladığını kaydetti. Ayrıca açık görüşlü olduklarını ve sürekli esnaflarla konuştuklarını belirtti.

Hong Kong hükümeti Çarşamba günü 4 milyar Hong Kong doları seviyesinde ilave ekonomik teşvik açıklayarak toplam yardımı 25 milyar Hong Kong doları seviyesine çıkardı.

Hong Kong 4 Milyar Teşvik Çoğu turizm, perakende ve ulaştırma sektörlerine yardım edecek yeni ilave, Hong Kong’un dördüncü ekonomik destek paketi olarak geldi. Sonuçta aylardır devam eden protestolar, Asya’nın finans merkezinin statüsünü etkilemiş, ekonomi üçüncü çeyrekte resesyona girmişti. Hong Kong hükümeti verilerine göre Ekim ayında perakende satışlar bir yıl öncesine göre yüzde 24.3 oranında geriledi. Şehir hükümeti, çöküşün şimdiye kadarki en kötü çöküş olduğunu açıkladı.

Hong Kong Turizm Kurulu’na göre turistlerin geliri bir yıl öncesine göre Ekim ayında yüzde 43.7 gerileyerek 3.31 milyona geriledi.

Hong Kong Hükümeti Ekonomi Destek Açık Anakara Çinli ziyaretçiler Ekim ayında bir yıl önceye kıyasla yüzde 45.9 düştü. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump tarafından yasa haline getirilen yasa ile ilgili sorulara yanıt veren Yau, kent hükümetinin ticaret ve ekonomi politikalarının politika tarafından sarsılmasını istemediğini söyledi.

ABD’nin kentin açık ve serbest ekonomisinden elde edilen Hong Kong ticaret fazlasına değinen Edward Yau; “Farklı ülkelerin diğerlerine karşı kendi politikalarının olabileceğine saygı duyuyoruz ancak herhangi bir ticari ilişki karşılıklı çıkar üzerine kurulmalı. Hong Kong’un bir ülke, iki sistem altında özerkliğimizi korumak için her türlü çıkarı var. Bundan ayrılmamız için hiçbir neden yok” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu