Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Köprü ve Otoyollarla Birlikte Hızlı Tren Biletleri ve PTT Ücretleri de Zamlandı

Dün köprü ve otoyollardan geçiş ücretlerine yapılan zam haberinin ardından, bugün de hızlı tren biletlerinin ve posta ücretlerinin %20 oranında artırıldığı açıklandı.
Köprü ve Otoyollarla Birlikte Hızlı Tren Biletleri ve PTT Ücretleri de Zamlandı
Yorum

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden Pazar günü yapılan açıklamada köprü ve otoyollardan geçiş ücretlerine zam yapıldığı açıklandı. Köprü ve otoyollardan %20 oranında zamlı geçiş bugün (7 Ekim) itibarıyla başladı. Hemen ardından ise hızlı tren biletlerin ve posta ücretlerine %20 oranında zam getirildiği duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık geleneksel hızlı tren bilet ücretlerini %20 artırdığını açıkladı.

Hızlı Tren Biletleri ZamBugün getirilen zamlarla birlikte Ankara- İstanbul arası (Pendik’e kadar) hızlı tren bileti fiyatı 71 TL’den 85,50 liraya çıkarıldı. Ankara- İstanbul arası Halkalı veya Bakırköy’e kadar olan hızlı tren biletleri 96 TL’ye, Ankara- Eskişehir ve Ankara- Konya arası fiyatlar 31 liradan 37,50 liraya yükseltildi.

Bunun yanında Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nden de bir zam haber geldi. Yapılan açıklamada bugünden itibaren PTT ile yollanan postaların ücretine %20 oranında zam yapıldığı duyuruldu. Söz konusu değişiklik ile birlikte 20 grama kadar olan haberleşme gönderilerinin ücreti 2 liradan 2,4 liraya yükseltilmiş oldu.

Haberleşme gönderileri içerisinde ise gazete, katalog ve kitap hariç, gönderici tarafından üzerinde belirtilen adrese sevk edilmesi gereken telgraf veya buna benzer gönderiler yer alıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü köprü ve otoyollara getirilen zamların zorunlu olduğunu bildirdi.

Köprü ve Otoyollara ZamGeçiş ücretleri üretici fiyat endeksine göre belirlenirken, 21 aydır zam yapılmadığı belirtildi. Yapılan açıklamada; köprülerin ömrünün daha uzun olması için düzenli olarak bakım yapıldığı, bunun da işçilik ve malzeme masrafı anlamına geldiği aktarıldı.

Bu nedenle ücretlerin asgari düzeyde artırılmasının zorunlu olduğu söylendi. 7 Ekim itibarıyla uygulanmaya başlayan tarife kapsamında en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak 30 lira oldu.

Otomobiller için boğaz köprülerinin geçiş ücreti 10,50 lira olarak belirlenirken 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 TL oldu.

3,20 metre ve daha büyük iki akslı araçlar için 13,50 lira, üç akslı araçlar için 29,50 lira, 4 ve 5 akslılar için 58,75 lira, altı ve daha yukarı akslar için 78,25 lira olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu